Co pomogło zaoszczędzić pieniądze i zwalczyć przyczyny refluksu już ponad 1750 osobom?

Qui non proficit, deficit

Kto nie idzie naprzód, cofa się

Witaj!

Cieszę się, że tutaj jesteś. Mam dla Ciebie coś, co pozwoli zmienić Ci życie na lepsze. Domyślam się, że interesuje Cię temat choroby refluksowej przełyku.

Nie wiem, czy dokucza ona Tobie, czy komuś bliskiemu na kim Ci zależy? Nie wiem, czy Twoja przygoda z refluksem dopiero co się rozpoczyna, czy jesteś zmęczonym drogą refluksoweteranem? Nie wiem, czy obawiasz się gastroskopii i pHmetrii, o której wczoraj powiedział Ci gastroenterolog?

Pieczenie za mostkiem, uczucie cofania się treści pokarmowej, nieprzyjemny smak w ustach, drapanie w gardle, suchy męczący kaszel – nie wiem, czy takie masz objawy i czy one Cię dotyczą?

Nie wiem, czy powraca do Ciebie złe samopoczucie gdy kończą się tabletki na refluks? Nie wiem czy teraz jest to: Ranigast, Helicid, Controloc, IPP, Famogast, Ortanol, Lantrea, Nexium, Gasec, Bioprazol, Polprazol, Ulzol, Losec, Prazol, Nolpaza, Lanzul, Zalanzo, Renazol, Anesteloc, Contic, Pantoprazox, Gasprid, Ulgamax, a może coś innego?

Nie wiem o Tobie nic poza tym, że w jakiś sposób dokucza Ci refluks.

Pod koniec 2008 roku napisałem ebooka o chorobie refluksowej przełyku. Poradnik ten powstał na bazie notatek, które sporządziłem poszukując recepty dla skarżącego się na refluks mojego Taty. Książka od samego początku cieszyła się dużym powodzeniem i szybko stała się bestsellerem Wydawnictwa EscapeMagazine.pl rozchodząc się w ponad 1750 egzemplarzach. Minęły dwa lata. Usłyszałem i przeczytałem w tym czasie wiele miłych słów i podziękowań za książkę.

Odbiór książki przez Czytelników był bardzo dobry. Jednocześnie dostawałem pytania dotyczące choroby, na które pierwsze wydanie nie odpowiadało. Najwięcej pytań dotyczyło właściwej diety. Spotkałem się z też z licznymi prośbami o gotowe jadłospisy.

Po upływie dwóch lat pogłębiłem i usystematyzowałem swoją wiedzę dotyczącą refluksu. Wnikliwie studiowałem piśmiennictwo tematu i nawiązałem współpracę z dietetykiem. W mojej głowie zaczęła pojawiać się myśl, że nie jestem zadowolony z poziomu wiedzy jaka znajduje się w wydaniu pierwszym (wiedza medyczna z racji postępu staje się bardzo szybko nieaktualna). Postanowiłem napisać ten poradnik raz jeszcze i napisałem – zupełnie od nowa. Tak powstało drugie wydanie ebooka „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta.”

Czego nauczysz się z ebooka „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta. Wydanie 2”?

– poznasz podstawy teoretyczne refluksu i dowiesz się m.in. jakie czynniki wpływają na rozluźnienie mięśnia zwieracza dolnego przełyku – zastawki łączącej przełyk z żołądkiem

– zrozumiesz na czym polega gastroskopia, pHmetria i inne badania; będziesz wiedzieć jakie są wskazania i przeciwskazania do ich wykonania

– zaznajomisz się z lekami jakimi współcześnie leczy się chorobę refluksową przełyku i poznasz zagrożenia z leczeniem tym związane

– odkryjesz istotę choroby refluksowej przełyku.

Ponadto:

– w wyczerpujący sposób udzielę Ci wskazówek dotyczących koniecznych zmian w Twoim stylu życia jakie muszą zajść by ustąpił refluks

– będziesz wiedzieć jakimi przyprawami i ziołami możesz łagodzić objawy

– otrzymasz dwa zestawy tygodniowych jadłospisów wartych kilkaset złotych: normalny i dla osób chcących schudnąć (redukcyjny)

Jakie przyniesie Ci to korzyści?

Będziesz wiedzieć co robić, by nie dokuczały Ci objawy refluksu. Nie będziesz musieć szukać informacji na innych stronach i forach dyskusyjnych, gdzie często nie wiadomo kto udziela rad i kto się pod nimi podpisuje.

Jeśli zastosujesz się do moich wskazówek, istnieje bardzo duże prawodpodobieństwo (90%), że nie będziesz musieć brać leków, chodzić po lekarzach i mieć robionych nieprzyjemnych badań takich jak np. gastoskopia.

Mało tego! Zaoszczędzisz czas i masę pieniędzy. Przykładowa ścieżka na dzień dobry:

– konsultacja  u gastroenterologa: kilka miesięcy czekania na NFZ lub 100 pln prywatnie

– gastroskopia: kilka miesięcy czekania na NFZ lub prywatnie: gastroskopia diagnostyczna 150 pln, gastroskopia z biopsją 250 pln

– 3 miesięczny koszt leczenia  inhibitorem pompy protonowej około 50 pln

Koszt razem: 400 pln, niezapomniane wspomnienia i kilkanaście godzin wyjętych z życia.

Co najgorsze: często zdarza się, że pomimo tak dużych kosztów problem dalej  pozostaje nierozwiązany.

***

Kiedy zamówisz ebooka “Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta. Wydanie drugie” w ciągu kilku godzin dowiesz się prawdopodobnie wszystkiego, co można wiedzieć na ten temat (wiedza aktualna – październik 2010r.).

Z drugiej strony pomyśl, co będzie działo się, kiedy nie skorzystasz z tej szansy i nie poznasz wiedzy zawartej w tej jedynej tego typu publikacji na polskim rynku? Prawdopodobnie dalej będziesz tracić czas i pieniądze. Przypomnij sobie już jak wiele kosztowało Cię to sił i energii?

Zaniedbana choroba refluksowa przełyku może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Długotrwałe zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku może być przyczyną powikłań takich jak: zapalenie przełyku, zwężenie przełyku, owrzodzenia przełyku, przełyk Baretta i wreszcie rak gruczołowy przełyku (słabo reagującego na leczenie i źle rokującego).

Nie pozwól na to! Zainwestuj w swoje zdrowie!

W przypadku niezadowolenia masz możliwość odzyskania w krótkim czasie 100% swoich pieniędzy.

Drugie wydanie ebooka pisałem przez kilka miesięcy i jestem pewien, że się nim nie rozczarujesz.

Jeśli jeszcze wahasz się przed zakupem książki, to możesz teraz zrobić 3 rzeczy:

– natychmiast pobrać darmowy fragment ebooka: „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta. Wydanie 2.” pobierz tutaj

– poczytać na stronie Wydawnictwa EscapeMagazine.pl więcej opinii na temat moich książek tutaj lub tutaj

– odłożyć rozwiązanie swojego problemu na później i zamknąć tę stronę.

Jeśli chcesz szybko otrzymać ebooka „Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta. Wydanie 2”, to kliknij w banner poniżej i złóż zamówienie.

Mam nadzieję, że lektura okaże się dla Ciebie bardzo pożyteczna.

Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz

Reklamy

Komentarze 122 to “Co pomogło zaoszczędzić pieniądze i zwalczyć przyczyny refluksu już ponad 1750 osobom?”

 1. Jerzy Says:

  Mojemu wnukowi (7 lat) dokucza ciągłe pokaszliwanie i pochrząkiwanie. Po szeregu badań alergologicznych i immunologicznych lekarka zasugerowała, że może to być refluks. Jak w jego wieku można mu pomóc ? Nawiasem dodam, że córka chciałaby uniknąć dla niego gastroskopii,
  jeśli to możliwe.

  • malapiskala Says:

   witam, gastroskopia jeszcze nie jest koszmarem sama miałam ich kilka choć przyznam ze dużo zależy tez od lekarza wykonującego to badanie… zawsze jest możliwość zrobienia gastroskopii pod znieczuleniem. Puki wnuk jest jeszcze taki młody warto przyłożyć dużą wagę do tego co on je żeby w przyszłosci nie miał problemów które mogły by prowadzić do operacji…

 2. Indianka Says:

  Jerzy, nie chcę Cię martwić, ale gastroskopia może być konieczna! Tylko to badanie pokaże w jakim tak naprawdę stanie jest Twoj wnuk. Jesli jednak wolicie nie robić gastroskopii, a refluks nie jest jakiś tragiczny ( z tego co piszesz o objawach) to możecie spróbować zastosować dietę odpowiednią (lekkostrawna, nie palące produkty) i poprosić interniste o Polprazol, stosuje się go właśnie na refluks u dzieci w wieku Twego wnuka, mojemu dziecku pomógł, a też braliśmy „w ciemno”, bez badania. Ale mimo wszystko warto zrobić gastroskopię.

 3. Krzysztofik Says:

  no gaztroskopie to powinniscie zrobic jednak

 4. Lidka Says:

  Tak gastroskopia jest wskazana ale i pobranie biopatu z przełyku .Mój synek też ma takie objawy .zrobili gastroskopie i pobrano biopat w gastroskopi nie wykazano nic natomiast w biopacie zapalenie przełyku II stopnia.Miał też robioną phmetrie ale badanie to wykluczyło refruks .Jest leczony polprazolem a ostatnio odstawiono i bierze krople iberogast.z dobrym efektem ustąpił kaszel i chrzątanie .

 5. marianna Says:

  Moja córcia podobnie, najpierw leczenie Polprazolem (lekarz powiedział, że taka procedura, najpierw leczenie właściwe, potem „dobić” kroplami i innymi wspomagaczami), potem dieta i ziołowe środki. Z tego co wiem, tak najskuteczniej leczy się refluks… Biopat to bardzo trafna uwaga – Kasia też miała pobierany. Jerzy – ja też bardzo chciałam uniknąć gastroskopii, niestety się nie udało, ale nie żałuję, przynajmniej miałam pewność, że diagnoza trafna i odpowiednio dobrane leczenie.

 6. Agnieszka Says:

  Witam ja cierpie na tą chorobe juz od ponad roku .Miałam takie ataki duszności że bałam sie że to zawał kilka krotnie wzywalam pogotowie.I dopiero pogotowie mi uświadomiło ze mam przpuchline przełyku pokarmowego,więc wybrałam się do swojego lekarza rodzinnego i najparwdopodobniej mam jeszcze wrzody na przełyku pokarmowym,poleciła mi zrobić HelioTest i okazało się że mam bakterie w rzołądku .Musze wyleczyc bakterie a póżniej iść do gastrologa na badanie i zacząć to leczyć bo jest coraz gorzej.Od jakiegoś czasu miewam wymioty ,gryzie mnie w garde i mam ataki kaszlu nie moge jeśc ogórków kiszonych,czekolady,ostrych potraw,pić herbaty mietowej.Nie spie czasami pół nocy bo mnie tak męczy kaszel który kończy sie wymiotami.Odbija mi sie kwasem cofa mi się jedzenie jest to bardzo nieprzyjemne i w dodatku męczące.Najgorszym okresem jest dla mnie wiosna kiedy zaczynaja pylić drzewa:(Mam koleżanke która cierpi na to samo co ja i mówiła mi że jest to niebezpieczne kiedy jest nie leczone.

 7. Lidka Says:

  Witam i niema co się bać gastroskopi nie boli tylko jest to badanie nieprzyjemne ale dzieci to wytrzymują .No i dużo zależy od lekarza i pielęgniarki która to wykonuje .Ja byłam też nastawiona ze nam się uda zrobić bo dziecko bardzo się boi ,ale podejście mieli i udało się .Ja bym niewytrzymała.Robią też w znieczulenie lecz u nas w tym czasie lekarze anestozjolodzy protestowali i nie wykonywali zabiegów .Ale warto zrobić .Pozdrawiam

 8. marianna Says:

  Lidka ma rację, trzeba się poświęcić. Co z tego, że przez chwilę oszczędzisz sobie nieprzyjemności, jak ryzykujesz zdrowiem?

  Jerzy – i jak z tą gastroskopią?

 9. Agnieszka Says:

  No właśnie gastroskopia fakt jest że się boje dużo się o niej nasłuchałam ale co jak trzeba to trzeba:(

 10. ElosIn Says:

  Mam 12 lat i mam refluksa 2 stopnia…
  Przypadkowo się o tym dowiedziałam.
  Miałam okropny suchy kaszel, często mi się odbijało(co było bardzo nie przyjemne). Akurat panowała grypa.
  Rodzice zawieźli mnie do lekarza rodzinnego.
  Pani Doktor, gdy oglądała moje gardło zaniepokoiła się, ponieważ miałam bardzo popękany, czerwony język.
  Stwierdziła że to może być refluks, po czym wypisała mi skierowanie na badanie endoskopie.
  Bardzo się tego badania bałam/
  Gdy już byliśmy w szpitalu i byłam już w sumie gotowa do badania pani doktor wypytawała mnie o różne rzeczy typu
  gazy itp.
  Oczywiście nie których rzeczy nie rozumiałam, ale wszystko mi pani wyjaśniła. Ale i tak nic nie wykazywało na tą chorobę. Doktor stwierdziła,że nie będzie mnie męczyć i powiedziała dla świętego spokoju pani doktor rodzinnej zrobi mi inne przyjemne badanie.
  Trochę się z tatą śmieliśmy, ja nie chciałam tego badania.. w sumie i tak nic nie wyjdzie.. Ale tata powiedział że pójdę przecież można zrobić badanie dodatkowo.. nic nie zaszkodzi a przynajmniej będzie kontrola 🙂
  Pojechaliśmy na badanie.. Po nowym roku przyszły wyniki..
  Okazało się że mam refluksa 😦 drugiego stopnia.
  zabardzo nie wiem co ten stopień znaczy.. ale byłam bardzo zdziwiona.
  Mam diete i tabletki za 3 miesiące kontrola zobaczymy co wyjdzie..
  Pozdrawiam 🙂
  Ewa

 11. Misiaczek Says:

  Cześć mam 17 lat i tez choruje na refluks żółciowy,leżałam w szpitalu 2 tygodnie i wyszłam przed świętami.6 lutego była u lekarza i znowu dał mi skierowanie do szpitala bo mam bardzo duże bóle brzucha i goraczkę mam pytanie czy na refluks żółciowy mozna zrobić operacje?
  Prosze was o odpisanie.pozdrowionka Monika

 12. Renata Says:

  Mam synka który ma sześc lat i też stwierdzono u niego refluks. Od ponad trzech lat męczył go suchy kaszel.jak to kaszel -pojawiał się i znikał z roku na rok było coraz gorzej. Leczony różnymi syropami na kaszel,herbatkami z majeranku,syropami z sokiem z cebuli i bez żadnych rezultatów. Potem zaczęliśmy robic badania w kierunku astmy bo kaszel ciągle się nasilał okres wiosenny i początki zimy były dla niego tragiczne kaszel w ciągu dnia był tak silny że kaszlał się niemal bez przerwy jak zasypiał i rozgrzał się to samo a jak zasnął to ustępowało na 3-4 godziny i znowu kaszel przez dobrą godzinę i tak do rana. budził się rano i znowu kaszel. Mieliśmy już dośc tego kasłania on i my rodzice nie wiedziałam jak jemu pomóc. Tak w duch sama do siebie mówiłam,że jak ten kaszel byłby w takiej postaci ,że można go złapac to udusiła bym go własnymi rękoma zeby tylko pomóc małemu.Po pierwszym badaniu u alergologa (MIAŁ ROBIONE TESTY) stwierdzono,że jest uczulony na pyłki traw i zboża drugie badanie zaznaczę że u innego lekarza nie stwierdził u małego żadnego uczulenia a oczywiście podawane miał leki na odczulenie przez 3 m-ce OXIS oraz PULMICORT. Kaszel po tych lekach ustępował na 4-5 dni i znowu powracał. otrzymywał równiez ZYRTEC który pomagał mu tez na parę dni. Do wizyty u alergologa miałam małemu Mackowi porobic badania ogólne oraz konsultację laryngologiczną. No i lekarz laryngolog stwierdził że Maciek ma za duży refluks i że mam podawac BIOPRAZOL przez dwa tygodnie do czasu aż pojedziemy do alergologa. No i tak też było. Po podaniu małemu leku jak ręką odjął.Nie kaszle do dziś.Po konsultacji u alergologa i objawach jakie chorobie towarzyszyły stwierdzono refluks. Nie ograniczaliśmy małemu kiedyś niczego co lubi czyli chipsy,czekolada i soki zagęszczane itp. Dziś wie ze tego jeśc nie moze.Nie bardzo tylko wiem co gotowac mu na obiady bo mósi miec dietę. Niewiem też czy białe pieczywo może jeśc. Proszę o małą chociaż podpowiedż co wolno jeśc a czego nie.

 13. Lidka Says:

  witam ponownie mój synek też miał takie objawy obecnie bierze tylko krople iberogast przed posiłkiem bardzo dobry efekt ale radze z konsultować się z gastrologiem .Najlepiej wykonać phmetrie to będzie wiadomo co dalej.Należy unikać herbaty mocnej ,napojów gazowanych czekolady tortów kremów bitej śmietany zup na wywarze z kości chleba pszennego frytek placków ziemniaczanych owoców i soków cytrusowych pieprzu papryki .ale można też samemu odrzucać te potrawy po których się żle czuje.Ja stosuje bardzo ścisło dietę i eliminujemy te składniki które szkodzą.Naprawdę można jeść dużo i smacznie.a i taka dieta nam też nie zaszkodzi . Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo zdrowia .Bo wiem dokładnie że niewiele można uzyskać informacji od lekarzy na temat tej paskudnej choroby.Trzymajmy się i życzę wszystkim dzieciom dużo zdrowia a nam rodzicom uzbrojenia się w cierpliwość i walkę z chorobą z efektem.

 14. Norbert_20 Says:

  Witam. Mam 20 lat i jestem studentem Turystyki i Rekreacji, cierpię na refluks od 5 miesięcy, biorę leki i jest lepiej, ale jeszcze nie do konca (chociaż objawy się pomniejszyły). Bywało tak, że przy większej aktywności fizycznej odczówałem bóle w klatce piersiowej, przyśpieszone bicie serca, czasem zawroty głowy, odbijanie się. Czy chorując na refluks powinienem ćwiczyć, uprawiać sport itd? Lubię sporty siłowe itd ale miałem przerwę gdy czułem się fatalnie, teraz jest lepiej i nie wiem czy powinienem wrócić do sportu?

 15. Iza Says:

  Ja właśnie się dowiedziałam, że mam refluks. Lekarz mówił,że powinno się jak najwięcej ruszać i codziennie robić sobie przynajmniej pól-godzinny spacer. Mam wszystkie objawy,bóle w klatce,w podbrzuszu,zgaga i odbijanie się treści pokarmowej,straszne bóle głowy głównie zatok,bóle gardła,zapalenie ucha,mogą też drętwieć ręce i można mieć zimne ręce i nogi. Dostałam leki i muszę zastosować dietę, bo inaczej się wykończę.Mam nadzieję, że pomoże..

 16. Norbert_20 Says:

  No to ja mam to samo dokładnie :/ oprócz tego zapalenia ucha i zimnych rąk/drętwienia, ale jak się ruszam to się szybko męczę, jak jakiś staruch a przed chorobą potrafiłem ćwiczyć 2-3 godz, łapią mnie bóle w klatce piersiowej i dziwne kłocia … w okolicy splotu tak jak by mi ten zoladek „pulsowal” ;/

 17. Tomek Says:

  Putanie do Pana Doktora,
  Mam stwierdzony refluks, ale akurat teraz jestem po laparoskopii woreczka żółciowego.Po zabiegu miałem ataki silnego bólu w mostku, które już kiedyś mi sie przytrafiały >pomaga tylko silny środek przeciwbólowy.Zarówno przed zabiegiem jak i po w dalszym ciągu czuje uczucie pełności i lekki ucisk w okolicach żołądka.Mam też ciągłe odbijania się niczym.Od trzech tyg. jestem na ścisłej diecie.Od dwóch dni bore rano controloc 40 a wieczorem famogast 40.Czy opisane objawy to rzeczywiście tylko refluks ( wszczególnosci te uciskanie rzołądka) czy też moga to być inne przyczyny moich problemów.Czy leki które biorę są właściwe?Będę wdzięczny za rychłą odpowiedź.

 18. Anna Says:

  Witam. Miałam robione badania Heliotest ale nic nie wykazały. Od miesiąca męczy mnie zgaga, pieczenie w nadbrzuszu. Nocami nie śpię, czasem wymiotuję i wtedy mogę zasnąć. Ciągle przełykam ślinę tak jakbym miała jej nadmiar. Zauważyłam, że nasila mi się zgaga po sosie pomidorowym, słodyczach. Staram się nie jeść kolacji ale potem jestem głodna i zajadam w nocy, znowu mi sie odbija , znowu jest zgaga i tak w kółko. Czytając Państwa opisy choroby refluksowej zastanawiam się czy ja też na to cierpię.

 19. Zi0mal Says:

  Witam natknąłem się przypadkiem na ten artykuł bo zgagę i suchy kaszel to mam już bardzo długo i siostra mnie uświadomiła że to może być reflux ale w moim przypadku raczej może chodzić o przeponę ponieważ objawy występują gdy się schylam, wykonuję jakieś czynności w takiej pozycji, mam pytanie czy leczenie zapobiegawcze Polprazolem mi wystarczy??

 20. Ewa Says:

  Witam wszystkich!Mam 32 lata i 5 lat temu wykryto u mnie refuks żołąkowo-przełykowy.Objawami,które zmusiły mnie do gastroskopii,były silne bóle żołądka,jego pulsowanie-wydawało się,że to drugie serce-oraz częste „odbijanie się” treści żołądkowej.Co do samego badania-NIE MA SIĘ CZEGO OBAWIAĆ,naprawdę!-mimo,że nie jest zbyt przyjemne,to jedyną niedogodnością może być drapanie w gardle po zabiegu.Dziś,po zaleczeniu,objawy pojawiają się na krótko i sporadycznie-zwykle na wiosnę.Nie biorę już żadnych leków i jedyne,czego mój żołądek „nie lubi” z cała pewnością,to pomidory i ich przetwory…

 21. Monika Says:

  Witajcie, widzię że wiele osób doświadczyło już refluks a ja niestety dopiero zaczynam… tzn. moje objawy od jakiegoś miesiąca to ból w mostku, i cofanie się powietrza…, o niezbyt miłym zapachu ;( ale mam jeszcze jeden problem na końcu języka pojawiły mi się krostki.. wielkości „główki od szpilki” i zastanawiam się czy to jest właśnie refluks czy jakaś inna niesforna choroba. Jeżeli znajdzie się osoba która również ma ów problem proszę o odpowiedź.
  pozdrawiam
  Monika
  ps. do lekarza 1 kont. jestem zapisana za tydzień.

 22. Joanna Says:

  Witam,
  od kakiegoś czasu mam dolegliwości żołądkowe: uczucie duszenia w klatce piersiowej i odpowiednio z tyłu miedzy łopatkami, nudności, ogólne osłabienie, silny duszący ból głowy, uczucie niejasnego leku, drżenie mięsni. Osiem lat temu leczyłam sie na wrzody żołądka i dwunastnicy, po wyleczeniu przez lata czułam się dobrze. Teraz zrobiłam prześwietlenie żołądka, wszystko wyszło dobrze, tylko pojawiło się zdanie, że podczas badania jest widoczny refluks opuszkowo-żołądkowy. Zrobiłam usg brzucha, też ok, tylko informacja, że jest pogrubiony rysunek dwunastnicy. Na podstawie tych badań lekarz orzekł, ze mam zbyt mało żółci w dwunastnicy i dlatego cofa się ona do żołądka – stąd dolegliwości . Stwierdził, że jest to nieżyt żołądka i zalecił Gasprid i Cholestil. Zastanawiam się tylko nad jednym – moje dolegliwości są zupełnie takie same jak innych osób przy refluksie żółciowym – czyli przy nadmiernym wydzielaniu żółci, więc skąd wiadomo, że mam jej za mało a nie za dużo? A może za mało w dwunastnicy a za dużo w żołądku? Panie Doktorze, jeżeli to możliwe proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  Joanna

 23. An Says:

  Witaj!
  Mam takie pytanie.. Co oznacza termin prawidłowa dieta? Tzn. jaka.. ?( kiedy nie piję ani nie palę)…

 24. marek.t Says:

  Witam „refluksowiczów”,
  leczę się od prawie roku i mam troche doświadczeń i informcji o tej paskudnej chorobie; An pyta, co to takiego dieta prawidłowa? dieta to inaczej ” wykaz” potraw które można spożywać a to oznacza, że nie wymienionych w wykazie NIE należy spożywać lub w ograniczonych ilościach; inna dieta jest dla chorych np. na serce, inna dla żoładkowców, cukrzyków, alergików i tak można wymieniać długo;; kto podejrzewa u siebie ch.refluksową niech nie zwleka i zrobi gastroskopie z pobraniem wycinka do badania; nie słuchajcie mitów , że to badanie jest ” straszne”; są dwa sposoby przez usta i przez nos – wybierajcie zdecydowanie ten drugi, jest bezstresowy i bezbolesny – trwa ok 15 minut ( najpierw trzeba sobie zbadać prawidłowość przegrody nosowej – laryngolog) ; następne badanie ( najlepsze) to impedancja z ph-metrią przełyku ; można zrobić na skierowanie po odczekaniu kilku miesięcy lub prywatnie prawie od ręki za 650 zl. Po tych badaniach nie będzie wątpliwości ;
  dla mnie największym problemem są ataki tępego bólu za mostkiem o czym pisała Agnieszka ale nie jest to ból kardiologiczny tylko wynikający z refluksu, dopada mnie co jakiś czas ale tylko w nocy i jest tak intensywny że tylko zastrzyk lekarza tzw. trójki rozkurczowej uśmierza go po około godzinie, żadne inne tabletki dostępne nie działają;
  Co robić , jak żyć z tym choróbskiem? 1/ dieta i jeszcze raz dieta – pożegnajcie się z kiełbaskami, schabowymi, frytkami, bigosami ..piwkiem , kakao, cola….iiiiitp.; 2/ ostatni posiłek do godz.16, 3/ utrzymywać prawidłową wagę i ruszać się , spacerować , biegać ale się nie gimnastykować ( nie uciskać żołądka np. poprzez skłony i nie forsować zbytnio organizmu, 4/ leżeć i spać na podwójnych poduchach – głowa wyżęj niż żołądek, 5/ leki wg recepty; i tak chyba do końca życia – niestety; piszcie o swoich odczuciach i doświadczeniach po różnych lekach badaniach i zabiegach.
  m.t

 25. Lovecraft Says:

  Witam na ciekawym forum.Nie chcę ponownie opisywać podobnych objawów jak odbijanie powietrzem i cofanie które mam . Mnie do tego boli w prawym boku i to tak niefajnie . Czy to ma związek?

 26. Maras Says:

  No właśnie, dieta…Niestety nieregularnie biorę leki (anesteloc i famogast)i od roku nie piję piwa, , uważam z kwaśnymi surówkami, owocami ,staram się nie jeść tłusto.Po kilku miesiącach regularnego leczenia farmakologicznego zrobiło mi się na tyle dobrze, że odstawiłem leki i zapomniałem o diecie i to był błąd.Akurat były wakacje, zatem rzuciłem się na owoce, piwo, soki, surówki i…w sierpniu myślałem że zejdę.Refluks wrócił z siłą wodospadu, bolało mnie wszystko, miałem ostre zawroty głowy, bóle mostkowe i bóle brzucha,duszności…3 miesiąc biorę tabletki i jak tylko przestaje je brać po kilku dniach znów mi się robi niedobrze (tak jak np.teraz-wizytę u gastrologa mam za 2 tyg. a od kilku dni boli mnie ,środkowa część kręgosłupa,gardło, głowa).DLATEGO WAŻNE JEST,BY NIE PRZERYWAĆ BRANIA LEKÓW I PAMIĘTAĆ O DIECIE!!!To nie są aż tak wielkie wyrzeczenia,a jednak warto.Mam 30 lat i boję się, co może być za kolejne 20, jeśli teraz się nie wyleczę i nie będę miał tego pod kontrolą…

 27. ewoosw Says:

  hej wszystkim…nie wiem czy mam refluks..ale mam: chrypke, bekanie , niekiedy mnie boli klatka piersiowa, miałam duszności 2 razy…chrypke mam juz 3 tydzien biore tabletki, antybiotyki ale nie przechodzi..

 28. natanek Says:

  Witam,

  dzieki Wam wszystkim za przekazane informacje,
  przeczytalem Wasze opinie i spostrzezenia, nie ukrywam ze szukam rozwiazania na swoje problemy lecz wszystko wskazuje ze to wlasnie zupelnie nieznany mi dotad z bliska reflux. Jedynie z teorii.

  Zaczelo sie okolo rok temu, nagle bole w klatce piersiowej, czeste odbijanie sie po jedzeniu, zwlaszcza potraw tlustych i ciezkostrawnych, cofanie sie tresci zoladkowej, a wlasciwie kwasnej jego zawartosci podczas snu. Nie ukrywam ze pilem tez dosc czesto piwo. Alkoholu generalnie nie lubie, wodki unikam, wiec od czasu do czasu kupuje sobie piwo. Pije tez duzo kawy. Gdy tak czytam zaczynam sie mocno zastanawiac. Generalnie ani kawy ani piwa pic nie powinienem gdyz zyje w towarzystwie luszczycy, a wszyscy lekarze raczej i jednego i drugiego „zabraniaja” w tym przypadku.
  Aby bylo smieszniej to z zawodu jestem zywieniowcem, po studiach zywieniowych. Nigdy jednak wczesniej nie pomyslalbym ze moze spotkac mnie cos takiego jak problemy z ciagla zgaga i odbijaniem sie. Owszem, nie powiem aby moja dieta, mimo wiedzy jaka posiadam, byla idealnie skopmonowana,ale zawsze wydawalo mi sie ze jesc mozna wszystko oby tylko z umiarem. Gubi mnie chyba tez kawa ktorej wypijam 3-czasem 4 kubki w ciagu dnia, w roznej postaci. Poczatkowo myslalem ze to genetyczne uwarunkowania poniewaz moja mama odkad pamietam zawsze miala problemy z odbijaniem i problemami z watraba. Ostatnio nawet dobry znajomy lekko mnie postraszyl gdyz stwierdzil ze czeste odbijanie sie to poczatkowy symptom marskosci watroby. Nie ukrywam ze troche sie przerazilem. Nie naduzywam alkoholu, jedynie wspomniane piwo i to nie czesciej niz raz w tygodniu kilka butelek, ale mimo wszystko mnie to zastanowilo, tym bardziej ze moja watroba juz od kilku lat nie jest w porzadku. Mam zaburzenia funkcjonowania watroby, trudno powiedziec o jakim podlozu, byc moze wlasnie genetycznym, ale sprawa stala sie jeszcze bardziej dokuczliwa po lekach jakie stosowalem w zwiazku z luszczyca. Szczerze mowiac sam juz nie wiem gdzie lezy przyczyna i co tak na prawde mi dolega, jednak czytajac wasze komentarze wszystko wskazuje wlasnie na nieznany mi dotad z tak bliska reflux.
  Mam 36 lat. Aktualnie przebywam w USA jako student. Nie ukrywam ze nie chce podjac tutaj leczenia, raz ze wzgledu na duze koszty, a dwa na przemadrzalosc Amerykanow. Probowalem leczyc tutaj luszczyce, niestety bardzo tego zaluje. Po leczeniu klinicznym w Chicago moj stan znacznie sie pogorszyl, starcilem nie dosc ze duzo pieniedzy i czasu, to na dodatek po rocznym leczeniu jest znacznie gorzej anizeli przed i teraz probuje dojsc do siebie sluchajac tylko i wylacznie siebie, bynajmniej nie amerykanskich lekarzy, nie warto.
  Troszke jednak martwie sie od pewnego czasu. Zyje juz z luszczyca, nigdy nie mialem ani chcwili przerwy od niej odkad zachorowalem podczas studiow w Polsce majac 20 lat. Na dzisiaj to juz dla mnie kawal czasu, nauczylem sie jednak funkcjonowac i radzic sobie przede wszystkim z wlasna psychika, jednak kolejna dosc uciazliwa choroba troche mnie niepokoi. Zamierzam wrocic do Polski wiosna/latem. Do tego czasu jakos wytrzymam, nastepnie bede musial zglosic sie do lekarza w Polsce aby stwierdzic co tak wlasciwie mi dolega. Znosze juz nawet zgage w ciagu dnia jesli sie pojawi (jezeli musze biore leki, chocby dr zgaga), wytrzymuje juz ciagle odbijanie sie po zjedzeniu, zwlaszcza produktow miesnych i tlustych (choc staram sie tez powoli zmieniac diete), jednak nie moge sobie poradzic z nocnymi atakami zgagi i pieczeniem w klatce piersiowej, ktore wyrywaja mnie z lozka poniewaz bol jest przerazajacy i odbierajacy oddech, podobnie jak nagle cofanie sie kwasnej tresci zolodka podczas snu. Koszmar, zrywa mnie to na rowne nogi. Po przeczytaniu Waszych opini wiem jednak ze powinienem nie spac tak nisko jak to robie i nie jesc wieczorem, nie tylko z powodu koszmarow po poznym jedzeniu jak zwyklo sie mowic. Lubie kawe i nie wiem jak to rozwiaze, 4 lata temu rzucilem palenie wiec ta kwestia odpada, nie znosze poduszek ale chyba bede je musial polubic, podobnie jak moja towarzyszke – luszczyce 🙂

  Pozdrawiam Was Wszystkich

  • ewa Says:

   Witaj Natan,dopiero teraz interesuje mnie temat refluxu.
   Myślę, że masz problemy żołądkowo-wątrobowo-jelitowe czyli podroby chore masz. A może już nie ( mam nadzieję), bo sporo czasu minęło od twego postu. Jeśli jednak, proponuję :
   * bardzo rygorystyczna dieta
   * oczyszczenie jelit, bo tam wiele gnijących złogów, a to przyczyna wielu chorób podrobowych i skórnych
   * picie proszkowanego lnu (płaska łyżeczka na ciepłą szkl. wody na czczo) ale też len średnio podpieczony na patelni – pyszna przyprawa prawie do wszystkiego, generalnie dużo lnu
   * na podroby dobry jest ostropest,aloes,wyciąg z karczocha, wiesiołek,tran z dorsza
   * oczywiście, że herbatki ziołowe ale z umiarem

   Wszystkim cierpiącym, życzę powrotu do zdrowia, bo ono najcenniejsze ………..

   eeeeeeeeeeeee

 29. tomek Says:

  jedyne co moze doraznie pomoc to rygorystyczne zasady zywienia, male porcje, dlugo przezuwane i powoli jedzone za to czesto. Zadnego alkoholu i napoji gazowanych – wiem brzmi jak kosmos ale takie zycie..
  do tego koniec z jedzeniem na noc, u mnie 19 jest zelazna linia ktorej nie przekraczam

 30. Tomek Says:

  Witam.
  Mam problem z nieświeżym oddechem. Miałem badanie endoskopowe i lekarz powiedział mi, że mam owrzodzenie przełyku i nie zamyka mi się to połączenie między przełykiem a żołądkiem stąd pewnie częste odbijanie po każdym posiłku.
  Gdyby ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to można wyleczyć, ponieważ jest to dla mnie ogromnie uciążliwe.
  Proszę i z góry dziękuje.

  • KONIEC REFLUKSU!!! Says:

   Czeste odbijanie po posilku swiadczy o tym ze jedzenie stoi w zoladku i fermentuje. Oszacuj cz masz za malo kwasu zoladkowego, wszystko opisalam kilka postow w dol (najlepiej z sokiem z burakow-nie zrobi ci zadnej krzywdy).

 31. kamil Says:

  witam czy istnieje książka ale w tradycyjnym wydaniu (papierowym) bo u mnie siostra choruje na refluks przełyku chciała by posiadać taką książkę jeśli ktoś ma informacje to proszę o odpowiedz

 32. krzysztof Says:

  Witam moze ktos napisac czywtej horobie wystepuja suchosci w buzi boja mam . Biore jpp kolezanka mi polecila niewiem czy obedzie sie bez lekarza . mam calyczas uczucie jagby mi cos stalo w gardle jak dlugo to moze tak stac bo niemoge tego zniesc pozdrawiam .

  • ja Says:

   występują, ja mam i to okropne, do tego mam strsznie suche usta, czasem mam wrazenie jakbym w ogole nie miała sliny.

 33. iga Says:

  Witam serdecznie! Podejrewam u siebie refluks(wszystkie objawy-a zastanawiałam się co to mi dolega) Bardzo ciekawi mnie czy choroba refluksowa ma skłonności dziedziczne, ponieważ u moich córek w dzieciństwie stwierdzono refluks, teraz badają pod tym kontem mojego wnuka(akurat dzisiaj), ja dolegliwości odczuwam od wielu lat ale nie były tak uciążliwe-dopiero teraz zaczęły się potworne duszności i bóle w klatce..dodatkowo pojawia się rozpierający ból w lewym boku tuż pod ostatnim żebrem.
  Interesuję się, bo mój synek często miewa infekcje gardła(9latek) a może przyczyną tego jest również refluks??????

 34. Dziunia Says:

  Witam wszystkich poszkodowanych refluksem!!!
  Kilka dni temu, po 3 latach męczącego kaszlu, dowiedziałam się, że i ja mam refluks przełyku. Szkoda, że dopiero po tak długim czasie stwierdzono go u mnie. Robiłam badania na alergię, na astmę, gruźlicę, serce, laryngologiczne….itp. itd. Nic nie byli w stanie poradzić na mój kaszel. Od jakiegoś czasu przy „odbeknięciu” wracami treść pokarmowa do przełyku (przyznam, że czasem ulało się:( ). Również zatykało mnie i czułam ból w klatce piersiowej (raz zemdlałam). Mam duszności i szybko męczę się. Od kilku dni biorę BIOPRAZOL. Test na Helicobacter pylori zrobię na pewno. Nic nigdy nie wiadomo, co się w nas kryje. Naczytałam się Waszych opinii i jestem spokojniejsza. Przynajmniej już wiem, że ten kaszel, to nie żadna astma, a ból w klatce piersiowej to nie stan przedzawałowy:) Chciałam się z Wami podzielić historią moich męczarni. Jest mi lżej:) Pozdrawiam wszystkich „refluksowiczów”:)

 35. monia Says:

  A co jak mi nie pomaga ani dieta, ani leki? Od prawie roku non stop biorę IPP i inne leki, a mino to odczuwam zgae, odbijanie, smak cytryny, etc…?
  Ma ktoś jakiś pomysł?
  Pozdrawiam:-)

 36. Agnieszka Says:

  Witam Serdecznie
  Moja corka wlasnie skonczyla roczek chorobe refluksowa stwierdzono u nej juz po miesiacu zycia.
  Miala z tego wyrosnac mialo byc lepiej po 3 miesiacach nie bylo po 6 i po roku , wcale nie jest lepiej. .Dodam ze chorobe stwierdzono na podstawie ulewan,ktore ustapily po 8 miesiacu zycia.Wazy dobrze wrecz za dobrze jak na swoj wiek(a ponoc przy refluksie dzieci maja nie dowage) do tego ten nie przyjemny zapach z ust .
  Dwa razy dziennie przyjmuje lekarstwo.
  Ktora metoda z tych ktore pan wymienij jest najmniej stresujaca dla takiego malucha.
  Z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam
  Agnieszka

  • Sylwia Says:

   Jakie lekarstwo? Mam małego synka z tym samym problemem. Ma teraz prawie 3 latka. Też czekałam, żeby było lepiej i nie bylo na tyle, żebym była spokojna. Są 2 rodzaje maluchów – gerdlinków – jedne nic nie jedzą i są karmione sądą, a te drugie /mój mały/ jedzą tyle, że im się wylewa z buzi i chcą więcej. Przetestowałam wszystko – prawie, bo na metoklopramid się nie zgodziłam – uwaga niebezpieczny, uwaga z cisapridem – dzieci schodzą, musi brać PPI /Nexium- jest skuteczniejsze od omeprazolu/. Mój mały ma reflux mieszany, czyli przełykowy i pozaprzełykowy. Lekarze patrząc sie na mojego malucha stwierdzali, że jest zdrowy i że to ze mną jest nie tak. Sprawdż czy wygina się śpiąc na boczku – syndrom Sandifera, czy ma bezdech, czy nosek się zatyka bez kataru, czy ma sucho w nosku, czy drapie się po uchu i oczkach i nosku nawet śpiąc, czy ma chrypkę. Uwaga na kurcz krtani – maluch może sie udusić.

  • Sylwia Says:

   Jakie lekarstwo? Mam małego synka z tym samym problemem. Ma teraz prawie 3 latka. Też czekałam, żeby było lepiej i nie było na tyle, żebym była spokojna. Są 2 rodzaje maluchów – gerdlinków – jedne nic nie jedzą i są karmione sądą, a te drugie /mój mały/ jedzą tyle, że im się wylewa z buzi i chcą więcej. Przetestowałam wszystko – prawie, bo na metoklopramid się nie zgodziłam – uwaga niebezpieczny, uwaga z cisapridem – dzieci schodzą, musi brać PPI /Nexium- jest skuteczniejsze od omeprazolu/. Mój mały ma reflux mieszany, czyli przełykowy i pozaprzełykowy. Lekarze patrząc sie na mojego malucha stwierdzali, że jest zdrowy i że to ze mną jest nie tak. Sprawdż czy wygina się śpiąc na boczku – syndrom Sandifera, czy ma bezdech, czy nosek się zatyka bez kataru, czy ma sucho w nosku, czy drapie się po uchu i oczkach i nosku nawet śpiąc, czy ma chrypkę. Uwaga na kurcz krtani – maluch może sie udusić.

 37. Kaja :Says Says:

  Witam! u mnie też stwierdzono refluks ale przeszłam wszystkich niemal lekarzy aż w końcu gastroskopie i teraz wiem mam refluks.Najgorszą moją zmorą jest kaszel w dzień i w nocy.Bóle w klatce piersiowej pieczenie w przełyku.Ale nie jem później niż 17.00 Do 3 godz.po jedzeniu nie kładę spać ani odpocząć to wtedy czuje się lepiej.Biorę Bioprazol.No oczywiście wyżej należy spać.Pozdrawiam
  Kaja

 38. Kaja :Says Says:

  Dodaję ,że jeszcze zaczęłam obiaduje spożywam gotowane lub na parze robione.unikam smażonych , pieczonych ,tłustych i ostrych.Pozdrawiam . Kaja

 39. aiszaaa86 Says:

  czy ktoś z was orientuje sie moze gdzie chirurgicznie leczy sie refluks?? jesli ktos wie to prosze bardzo o wiadomosc na aiszaaa19@op.pl

 40. mieto Says:

  Czy częsta ckawka jest początkiem refluksa

 41. Madzia Says:

  Hej wszystkim.Mam 19 lat i juz od roku borykam sie z tym problemem..Brałam profilaktycznie ranigastr ale uodporniłam sie i przestał pomagac…poszłam do lekarza to mi przepisał tabletki po których mi sie kreciło w głowie..i objawy sie lekko nasiliły..teraz przeszłam na diete ale przy wadze 60kg i wzroscie 174 to nie nie chce chudnąc…ale coż…zaczełam równiez pic napar z pokrzywy i jesc łyzke uprazonego siemia lnianego..w sumie pomaga..ale niewiem czy całkowicie usunie dolegliwosc..słyszałam ze podobno ta choroba jest do konca zycia…
  aha no i wiadomo co do objawów to wszystkie jakie sa mozliwe od pieczenia po mokry kaszel zatkany nos i bole w klatce piersiowej..
  poszłabym w sumie na gastroskopie ale sie boje..ALE TO CHYBA NAJSUTECZNIEJSZE PRAWDA?
  aha i czy to moze byc na tle nerwowym?
  bo zauwazyłam ze jak sie stresuje to bardziej piecze.

  czy Nolpaza to dobry lek na refluks? i czy woda zuber pomaga na refluks?

  • Anna Says:

   Polecam wode Zuber. Pic zgodnie z zaleceniem na etykiecie. Mi to bardzo pomoglo. Polecam rowniez picie siemienia lnianego mielonego (mozna dostac w aptece), zalanego goraca woda, mozna dodac jakis sok, konfiture dla poprawienia smaku. Ja dolewam mleka i mi to bardzo smakuje. Naprawde polecam1

 42. Ignac677 Says:

  Przeczytałam wszystkie posty ,bardziej z ciekawości , ponieważ należę do „refluksowiczów .Prawdą jest ,że jest to wredna choroba.Jest jednak szansa dla młodych ludzi ,którzy cierpią ,bo to jest cierienie.Należy zgłośić się do dobrego hirurga ,który wkona zabieg metodą lapaskopową.Pięć małych dziureczek i koniec kłopotów,bowiem jest to choroba przewlekła i niestety do końca naszych dni.Można również spotkać się , prywatnie ,oczywiście z lekarzem gastrologiem i on po badaniu kamerką oceni straty i zyski takiegozabiegu.

 43. Justyna Says:

  Witam. Mam 23 lata. Niedawno byłam na antybiotykach z powodu infekcji gardła. Wszystko mi przeszło aż do czasu kiedy skończyłam brać antybiotyki. Po dwóch dniach gardło znów zaczęło mnie boleć, do tego doszła biegunka i chwilowa gorączka. Znów poszłam do lekarza. Dostałam zwolnienie i jakieś leki na jelita. Kiedy doszłam do siebie został mi tylko ból gardła. Po kilku dniach ból uszu. W sumie trwa już około 8 dni. Jednego dnia boli mnie jedna strona gardła, aż do ucha i węzła chłonnego, drugiego dnia to samo przechodzi na drugą stronę. Znów udałam się do lekarza, który zasugerował mi refluks. Przepisał Gasec 20 i czekam na efekty. Biorę 2 dzień ale gardło jeszcze boli. Jeśli chodzi o inne objawy to trudno powiedzieć. od czasu do czasu miewam zgagę, ale nieznacznie. Dostałam też skierowanie do laryngologa ale zastanawiam się czy iść, jeśli ból ucha mi przejdzie… Czy to może być refluks ?

  • malapiskala Says:

   skoro masz skierowanie do laryngologa warto iść (nie zaszkodzi a na pewno pomoże) bo objawy mogą być bardzo a nawet to bardzo mylne…

 44. kamil Says:

  witam mam na imie kamil mam 20 lat od jakis 8 lat mam refluks jakos sobie radze doraznie biore leki polprazol i jest w miare dobrze moje glowne pytanie czy mozna na to umrzec jak sie doprowadzi do takiego stanu zapalnego itp ?? bo ogolnie diety nie przestrzegam raz na rok robie kuracje 2 tygodniowa polprazolem i nic mi nie jest

 45. basia Says:

  Czesc Wszystkim,
  od okolo juz chyba 2 lat (wczesniej nie zwracalam wiekszej uwagi na to, myslac ze to tylko chwilowe dolegliwosci) mam uczucie, ze caly czas mam w gardle (tak na wysokosci pod „jablkiem Adama”, moze krtan?) sline, ktorej nie moge przelknac, nizaleznie czy jem, pije, to powraca, wlasciwie czuje to caly czas, na dodatek bardzo, bardzo czesto mi sie odbija, nie zaleznie czy cos zjem/wypije. obecnie jestem w u.s. jako studentka, bylam u laryngologa i po powiedzeniu, ze „nic mi nie jest” zalecil kupic Mucinex, dostepny bez recepty. niestety nie pomoglo. Poszlam do innego lekarza, ktos taki jak internista. Pani doktor stwierdzila, ze moze to byc alergia, poniewaz mam ataki – okresle jako alergiczne, szczegolnie na wiosne: katar, lzawienie oczu, kichanie itp. Przepisala mi Fexofenadine 180mg oraz Fluticasone Propionate Nasal Spray 50mcg. Bralam raz dziennie przez miesiac, poza uczuciem suchej jamy ustnej i „sciekaniem sluzu” jakby z zatok do gardla – zaraz po wstrzyknieciu Spray do nosa, zadne z meczacych mnie objawow nie ustapilo. dodam, ze czesto mi sie robi nie dobrze – jakbym miala zwymiotowac. czasem, jak zaczynam byc glodna zaczyna mnie bolec brzuch i mam uczucie ze bede wymiotowac. niestety wlasnie dzis pierwszy raz mi sie zdazylo, ze wymiotowalam, juz dwa razy, wlasciwie nie mialam czym bo ostatni posilek zjadlam okolo 5h wczesniej i pilam tylko wode. za drugim razem jak wymiotowalam, to tylko chyba zolcia z zoladka i niestety zauwazylam w tym troche krwi. strasznie sie przestraszylam i utwierdzilam sie w przekonaniu, ze jednak to moze byc cos bardziej powaznego niz alergia. zaczelam wiec szukac info w internecie i natknelam sie na to forum. po przeczytaniiu Waszych wypowiedzi, moje obiawy pasuja do tej choroby – refluks. oczywiscie nie jestem lekarzem i nie moge miec pewnosci, ale przynajmniej wiem co zasugerowac lekarzom. martwia mnie dodatkowo koszty zwiazane z leczeniem tego w u.s. majac tylko studenckie ubezpieczenie. ale zycie ma sie jedno i zdrowie to najwazniejsza rzecz o jaka trzeba szczegolnie dbac! jak bede wiedziec cos wiecej napisze. dziekuje Wszystkim, za nadeslane opisy. zycze Wam Wszystkim duzo zdrowia.

 46. Joanna Says:

  Witam,
  Mam pytanie na temat pomiodorówi ich wpływu na nasilenie refluksu. Moj lekarz dał mi ulotkę, która zaleca podmidory lecz bez skórki. Natomiast na tej stronie widnieje informacja by unikac potraw opartych na soku pomidorowym. Do tej pory głownie opierałam swój jadłospis na pomidorach posiekanych z puszki. Prosze o rade czy mam zaprzestać tego.
  Z wyrazami szacunku
  J.

 47. Ania Says:

  Witam, jestem w 38 tygodniu ciąży. Od wielu lat cieprię na chorobę refluksową przełyku. Przez cały okres ciąży dokuczała mi zgaga, którą udawało mi się zwalczać popularnym rennie lub manti. Od kilku dni jednak zgaga stała się nie do opanowania, a do tego pojawiły się silne bóle żołądka – podejrzewam zapalenie błony śluzowej, które już kiedyś miałam.
  Pisze Pan, że przykładowo omeprazol nie jest dozwolony w ciąży. Czy w końcówce ciąży także? Domowe sposoby nie pomagają, a ból staje się coraz silniejszy. Nie wiem, jak sobie poradzić.

 48. brat_pudziana Says:

  Witam wszystkich refluksowiczów. Ja również borykam się z tym problemem. Niedawno zacząłem leczenie u lekarza rodzinnego. Zażywam Bioprazol 2x dziennie i Gasprid 3-4 x dziennie. Mam pewne wątpliwości co do tej kuracji i kieruję swoje pytanie do kogoś kto mógłby mi je rzojaśnić. Otóż czy możliwym działaniem ubocznym stosowania tej kuracji jest impotencja? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 49. Jolanta Says:

  Ja mam nietypowe dolegliwości. Miałam problemy z przełykaniem, uczucie przeszkody, pieczenie w przełyku, w klatce piersiowej i ból zamostkowy oraz między łopatkami. Miałam dwie gastroskopie, prześwietlenie przełyku z kontrastem oraz 24-godzinną PH-metrię, EKG, RTG klatki piersiowej, morfologię, elektrolity. Wszystkie badania wskazywały na znakomity stan zdrowia. Gastroskopie wraz badaniem histopatologicznym nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości, gastrolog powiedział, że mój przełyk, przepona, zwieracz są modelowe. Tylko pozazdrościć. Ponieważ źle się czułam, zaczęłam stosować ostrą dietę, odstawiłam kawę, pieczone potrawy, jem jedynie mięso i warzywa gotowane oraz pieczywo chrupkie, twarogi, kefiry naturalne, banany, piję wodę niegazowaną, żadnych soków z kartonika, jedynie soki ze świeżych owoców i warzyw. Co dzień rano na czczo wypijam sok ze świeżych ziemniaków, a potem w ciągu dnia siemię lniane. Dolegliwości minęły. Znowu zaczęłam pić kawę i normalnie jeść i dolegliwości powróciły. Od kilku dni ponownie jestem na diecie i wracam do siebie. Czy to możliwe, by przy idealnych wynikach dwóch gastroskopii i PH-metrii miały miejsce takie dolegliwości jak przy dokuczliwym refluksie? Czy ktoś miał podobną sytuację? Pozdrawiam. Jola

 50. Ewa Says:

  ja robilam gastroskopie,kolonoskopie i mam refluks,zapalenie zoladka czuje sie fatalnie.caly czas mnie boli w dolku mostkowym ,bol ciagly nic nie pomaga.zapiali mi w szpitalu rozne laekarstwa i nic,przed szpitalem tez leczylam sie u gastrolog a refluks tak mi sie wydaje ciagle jest i ten dyskomfort w klatce piersiowej,juz mysle o najgorszym,boje sie co ze mna bedzie.moze to cos gorszego

 51. Maria Says:

  Mam 53 lata i chyba też cierpię od lat na ten fefluks,bo chociaż nigdy sie na to nie leczyłam to objawy wskazuja własnie na tę przypadłośc (zgaga, odbijanie, niekiedy ból w mostku) a od dłuzszego juz czasu, tj. od ponad pół roku bardzo mnie męczy suchy, duszący, wymiotny kaszel (szczególnie w nocy), który nie daje mi spac:( Leczę sie własnie z depresji i bezsenności (biorę Trittico i Sertagen) i nawet lepiej bym może spała , gdyby nie ten upierdliwy kaszel! Czasami nie mogę nawet złapac oddechu.. Robiłam juz badania na przewlekłe zapalenie oskrzeli i prześwietlałam płuca, ale nic nie wskazuje na ich chorobe. Chyba nie pomaga mi palenie papierosków, ale czy mam juz tak cierpiec do „sądnego dnia?” Pozdrawiam i dzieki za Wasze komentarze, które chyba utwierdziły mnie w przekonaniu,że to moze byc refluks. Wybiorę sie do lekarza z tą sugestia.. tylko do którego najlepiej?? Gastrolog?

 52. Kwiatkula Says:

  Hej Jolanta,

  Ja mam to samo:problemy z przełykaniem, uczucie przeszkody w gardle, pieczenie w przełyku, bez przerwy bolace gadlo, nawet kilka razy krwawienie z gardla, bol promieniujacy az do uszu – te objawy od okolo poltora roku, do tego teraz doszlo to ze bez przerwy czuje gorycz w ustach – jest to wszystko nie do zniesienia. Badania – to samo co Ty- wszysko w normnie. Jedynie tylko to badanie impedancji wykazalo wyzszy niz norma wynik na reflux nie-kwasowy ale nie specyficznie co to znaczy. Chce sobie zrobic badanie na refluks zolciowy metoda BILITEC 2000 – bo ta gorycz w ustach mnie przeraza. Czy ktos wie gdzie to badanie moge zrobic – czy ktos zna lekarza ktory to wykonuje w Polsce? Nie mieszkam w Polsce i wszystko za granica jest bardzo trudne. Probowalam tu nawet prywatnych specjalistow – nikt jak na razie nie jest mis w stanie pomoc. Kazdy rece rozklada a ja jakby coraz gorzej…

 53. Nowa refluksowiczka:( Says:

  Witam, Was:) Po licznych zapaleniach krtani, pani laryngolog zasugerowała mi reflux. Właśnie wybieram się na gastroskopię- przez nos. W prywatnym gabinecie, określono ją jako „bezstresową i komfortową’ ( tak jest napisane w reklamie gabinetów endoskopowych ( w kilu miejscach w dużych miastach). Cena przystępna. Ktoś z Was miał takie badanie? Chodzi mi o to, czy kaszel (mam taki męczący, suchy, prawie non stop od dłuższego czasu, takie przyduszanie i pokasływanie na sucho) nie jest przeszkodą w wykonaniu endoskopii? Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów i czekam na odpowiedź od kogoś, kto rzeczywiście miał przeznosową endoskopię.

 54. kasik Says:

  hej mam 22 lata i też niestety mam chorobę refluksową, miałam niedawno robioną gastroskopię prywatnie jak tutaj niektórzy pisali i jak faktycznie miało być bezstresowo przez nos. Co z tego że lekarze naprawdę byli mili. Zmasakrowali mi nos bo okazało się że mam za wąskie dziurki nawet jak na tą cieńszą rurkę, krew leciała jeszcze przez kilka godzin, zrobili mi przez gardło badanie trwało bardzo długo- ały czas mnie dławiło i żucało, przyduszałam się masakrycznie… także to nie jest żaden mit każdy przechodzi to indywidualnie… Dziwi mnie tylko że nie wynaleźli skutecznej metody na pozbycie się tych nieprzyjemnych objawów…

 55. sweetrose Says:

  Sama choruje od roku na refluks i jeszcze nie spotkałam w mojej historii choroby lekarza, który poprotu dalby mi skierowanie na zabieg nawet nie przychodzi to im do głowy ,nie rozumiem dlaczego,robi sie zabiegi na wszytsko i nie wierze, że na refluks nie ma sposobu poprzez zbaieg chirurgiczny ale w gabinetach lekarzy publicznych to nawet nie można o tym wspomniec,nie bylam tylko prywatnie u lerarza być może tam można było by coś zalatwić.Wszyscy mówią tylko o dietach ale ja nie chce być do konca życia na tego typu diecie więc nie wiem dlaczego wspólczesna medycyna nie moze nic z tym zrobić,być moze chodiz o to ,że fundusz zdrowia jest biedny i nie mają na takie zabiegi pieniędzy.

 56. gosia Says:

  Witam Was

  czy w tej książce „choroba refluksowa przełyku” znajde tez informacje jak poradzic sobie z refluksem dwunastniczo-zolądkowym? mam 29 lat, a z refluksem mecze sie juz ponad 10 lat:(

  • Wiesław Says:

   Tytuł wprowadza w błąd, iż traktuje każdy rodzaj refluksu. Niestety pomija on refluks niekwaśny i refluks żółciowy, skupiając się tylko na jednym GERD, czyli refluksie kwaśnym. Pokaźna doza przepisów kulinarnych tam zawartych jest również nieprzydatna w refluksach nie ujętych w poradniku. Autor oznajmił mi w e-mail’u, że ujmie refluks niekwaśny, z którym osobiście się zmagam, dopiero w wydaniu trzecim w terminie bliżej nieokreślonym.

 57. andzelika123 Says:

  dzisiaj po gastroskopii mam to samo-refluks.Jak spytalam doktora,czy to powarzne cos-powiedzial krotko:lepiej by pani miala wrzody-czyli refluks jest trudny do wyleczenia,ja tak przypuszczam i nie wiem co dalej,narazie mam wypisane leki i do kontroli za 2 tygodnie.

 58. Zuza Says:

  Witam!
  Książkę warto kupic, ja piję codziennie zioła:kwiat lipy lub pokrzywę, melissę i szałwię, oraz mieszanki ziołowe(są w książce) i jest mi lepiej. Nie stosuję żadnych leków typu Controloc czy Polprazol. Zrobiłam gastroskopię przeznosową (mozna przeżyc) i mam wszystko bez zmian. Trochę się uspokoiłam psychicznie a to w chorobie jest też ważne. Doktorka powiedziała że mam objawowy refluks przełyku. Było już tak jesienią i teraz w styczniu że nic nie mogłam już jeśc. Piję 2 szklanki zielonej herbaty. 3 razy dziennie po 1 łyżeczce 1/2 godziny przed posiłkiem jem Miód Manuka +400. Oczywiście dieta, tylko gotowane, 5 razy dziennie w małych ilościach. Piję też wodę z Wysowej-Zdroju Franciszek! Jest dużo lepiej, można życ! Pozdrawiam i współczuję wszystkim. Gdyby coś to pytajcie.

  • belzebub Says:

   witaj zuza…rozumiem ze to co piszesz, a mianowicie co stosujesz na zlagodzenie objawow refluksu jest zaczerpniete z ww ksiazki, tak? napisz mi prosze w jaki sposob ow ksiazka opisuje przyczyny choroby refluksowej? taka moja ciekawosc. dziekuje i pozdrawiam

 59. zuza Says:

  Tak, rady doktora są bardzo pomocne dla mnie, wczoraj zamówiłam wydanie drugie tego poradnika bo jest tam jadłospis. Przyczyną refluksu jest stres, nerwy, za szybko żyjemy, wszędzie się spieszymy. Całą zimę leczę nerwy i teraz lepiej się czuję – coś w tym jest. Ja mam potwierdzoną przez kilku lekarzy, zielarzy i znachorów nerwicę. Kiedyś z nerwów robiły mi się wrzody, a od jesieni cierpię na reflux. W weekendy lepiej się czuję. Najlepiej zamówic książkę, 30 zł to nie jest dużo a warto!

  • belzebub Says:

   Bardzo dziekuje Ci za odpowiedz. Umocnilas mnie w wierze iz wypadkowa nerwicy jest refluks. Takiej odpowiedzi oczekiwalem. Wniosek jest prosty. Poradzic sobie z nerwica, naprawic uklad wspolczulny i zyc wreszcie jak noramlny czlowiek. Leczenie metodami behawioralnymi, trening autogeniczny schulza , psycholog sie klania. Dieta swoja droga ale nie tu tkwi sek. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam:)

   • KONIEC REFLUKSU!!! Says:

    Stres nerwice itd maja wplyw na kazda dolegliwosc nie tylko na reflux kontrybutuja do zachwiania balansu chemicznego w naszym organizmie. Stres jest nie tylko emocjonalny takze fizyczny(przemeczenie), fizjologiczny(nawet trawienie jedzenia jest stresem)itd…. Tak jak opisalam ponizej stress, szczegolnie kiedy bombarduje nasz organizm przez dlugi czas powoduje zmniejszenie wydzielania kwasu zoladkowego wtedy refluks jest wynikiem fermentacji pokarmu w zoladku i tak latwo sobie z tym poradzic.
    Nerwy podreperowac nikomu nie zaszkodzi, niektorym moze pomoc z refluxem, szczegolnie gdy polaczy sie to z fizycznym odpoczynkim.

 60. omentiw Says:

  Witam wszystkich refluksowiczow!!Ja borykam sie z tym problemem juz dokladnie od ostatnich swiat Bozego narodzenia. Na poczatku przez 2 tyg bralem tabletki obnizajace kwas pozniej jednak okazalo sie po badaniu krwi ze mam Helicobactery Pylori Lekko sie wkurzylem jak sie dowiedzialem ze trzeba tak silna dawke antybiotykow wziac zeby ja wyeliminowac na ale coz podobno to jedyna metoda! Caly czas tylko wysluchiwalem od roznych ludzi jakie to wyniszczajace leczenie i po co ja to w ogole biore wiec po skonczeniu kuracji antybiolami wybralem sie do tzw zielarskiego sklepu . Tam pani gdy mnie zobaczyla powiedziala o Boze twarz wrzodowca I natychmiast dala mi z polki tabletki za jedyne 170 $ (mieszkam w Chicago) Ta bletki smakowaly dobrze ale chyba zbytnio nie pomagaly bo reflux mialem caly czas ale wg Pani tableciary oczywiscie to dlatego ze diety nie trzymalem co jest tzw guwno prawda Kuracja tabletkami trwa miesiac i po miesiacu grzecznie wraca sie do Pani po nastepna porcje Wiec zapytalem jak dlugo potrwa leczenie wiec 6 miesiecy choc to nie jest pewne bo moze wziac dluzej (wg Pani mam wrzody) Nie jestem od pluga oderwny a jednak nie wiem dlaczego sie tak dalem naciagnac bo zamiast pojsc do Gastrologa meczylem sie tak dlugo Mam reflux i teraz jeszcze po przeczytaniu waszystkich komentarzy wiem juz napewno Jedno co mi nabardziej doskwiera to uboga dieta Czy ktos moze mi polecic jakas ksiazke z dieta dla refluksowiczow ?

 61. KONIEC REFLUKSU!!! Says:

  KONIEC REFLUKSU DLA MNIE!!!
  Przez 6 lat cierpialam na refluks. Moje objawy: afty , pieczacy spuchniety jezyk, astma,odijanie po jedzeniu, luszczacy naskorek w jamie ustnej, bolesne przelykanie, uczcie jakby cos stanelo mi w gardle, lekkie pieczenie w przelyku ale nie zawsze, zaparcia itd… Po gastoskopi stwierdzono refluks. Perzez ponad rok bylam oporna brac kontroluks (ppi), pozniej bralam go okazjonalnie jak bylo bardzo zle, przestawalam jak bylo lepiej. Jednoczesnie poszukiwalam sposobow jak mozna sie go pozbyc srodkami naturalnymi miedzy innymi ziolami (chinskimi tez),suplementami i dieta. Ziola mi tylko powaznie zaszkodzly, z suplementow troszke lepiej sie czulam po braniu 500mg vitaminy B1 razem z 500mg vit. B5 i cholin 500mg raz dziennie z samego rana trzeba to sprobowac przez miesiac. Po kuracji vitaminowej bylo odrobinke lepiej. Po miesiecznej kuracji zaprzestalam branie vitamin bo nie bylo sensu. Probiotyki nie pomagaly.Dieta oczywiscie mi nie zaszkodzla ale refluksu niewiele zlagodzla. W koncu sie poddalam zaczelam brac kontrolux(ppi-Prevasid) 30mg 2 razy dziennie. Na poczatku bylo wspaniale moglam jesc co chcialam niestety po braniu ich przez rok nie bylo juz tak wspaniale dzialaly tylko „no pol gwizdka”. Przesalam brac konroluks 2 miesiace temu i „o boy” jaka tortura!
  Pierwsze 2 tygodnie moglam ledwo oddychac wszysto co dokuczalo mi przed braniem kontroluksu wrucilo 10 razy gorsze. Po uporczywym szukaniu eksperymentowaniu prez 6 lat trafilam w dziesiatke. KONIEC REFLUKSU!
  Postanowilam to napisac i bede pisac gdzie tylko moge, by pomoc ludziom bedacym w mojej sytuacji, wiem jak ciezko sie dowiedziec dlaczego mamy refluks i oczywiscie ma on wiele twarzy i to co pomaga mi nie musi pomagac kazdemu.
  Zaczne w koncu od podzielenia sie z tym czego sie dowiedzalam.
  Po pierwsze co to jest refluks wiadomo:cofanie sie tresci zoladkowej do przelyku proste.
  Tresc zoladkowa czyli w uproszczeniu pokarm +kwas solny+pepsin(enzym rozkladajacy bialko).
  Jesli to wszstko dostaje sie do przelyku czujemy pieczenie bol itd… Kazdy ma takie czy inne problemy.
  Oczywiscie sporadyczy refluks sie zdaza kazdemu, problem jes jesli jest chroniczy.
  Co sie dzieje kiedy biezemy kontroluks sa dwa rodzaje 1.zatrzymuje H+/K+ATPase enzym ktory w parital cell normalnie wydziela(H+) do zoladka, w wyniku czego protons (H+) nie sa wydzielane do zoladka i w ten sposob nie maga sie polaczyc z CI- zeby wytworzyc kwas chlorowodorowy
  (HCI). 2.H2(histamine-2) blockers(blokujacych histamine), histamine stymuluje parietal cels do wydzielania HCI, H2-blockers powstrzymuja akcje histaminy.
  W skrocie leki blokujace wydzielanie kwasu chlorowodorowego podwuzszaja ph zoladka powyzej 4.5ph.(Ph skala jest od 0-14, od 0-7-odczyn kwasny, 7-odczyn obojetny, 7-14-zasadowy.Nornalne ph zoladka jest ~1.5-3. Gdy ph jest wyzsze od normalnego pierwsza linia obrony nie istnieje im wyzsze ph zoladka tym wiecej drzwi jest otwartych dla bakterii, grzybow wirusow. Przyjmowanie lekow kontrolujacych wydzielanie kwau chlorowodorego powoduje podwyszszenie hormonu gastrin, jedna z funkcji gastrin jest stymulowanie wydzielania wiekszych ilosci soku zoladkowego, podwyszony gastrin jednoczesnie relaksuje dolny zwieracz przelyku gdy przyjmujemy leki kontrolujace wydzielanie soku zoladkowego przez dlugi okres czasu dluzej niz 2 miesiace gastrin osiaga najwyzszy punkt pomiedzy 2-4 miesiacem pozniej utrzymuje sie mniej wiecej na stalym poziomie. Wiekszosc ludzi ktorzy biora leki kontrolujace wydzielanie kwau zoladkowego znajduja sie w sytuacji prawie ze niemozlwej aby zaprzestac ich brania, poniewaz gdy gastrin level jset podnisiony, kwas zoladkowy jest wydzielany x razy silniej niz przed branim leku a jednoczesnie przelyk jest otwarty do zoladka jak przekwitly tulipan. Sytuacja normuje sie pomiedzy 2-12 tygodniem od zaprzestania brania leku. Zaprzestanie leku jest tylko dla bardzo zdeterminowanych i tych co wiedza jak z tym sobie poradzic.
  Nastepna sprawa to do czego potrzebny jest nam kwas zoladkowy?
  Sluzy jako pierwsza linia obrony przed pasozytami spozytymi z jedzeniem, zapewnia odpowiednie ph w zoladku(1-3ph) do prawidlowego dzialania enzymow w zoladku, pomaga przemienic pepsinogen do pepsin-odpowiedzialny za wstepny rozklad bialka, stymuluje trzustke do wydzielania enzymow trawiennych oraz dwunastnice do wydzielania odpowiedniej ilosci bicarbonate(soda) zeby calkowicie zneutralizowac kwas zoladkowy ktory inaczej przedostal by sie da dalszych odcinkow przewodu pokarmowego, jest niezbedny do asymilacji mineralow witamin, wszystkich pozytecznych skladnikow z pozywienia.
  Wracamy do sprawu najwazniejszej-reflux!
  Pierwsza rzecza gdy rozpoznany jest reflux lekarze przepisuja leki kontrolujace wydzielanie kwasu zoladkowego czyli logicznie myslac tak jakby bylo go za duzo, choc jest to tlumaczone ze zwieracz przelyku nie funkcjonuje odpowiednio (moze i tak u niektorych jest). Sa oczywiscie przypadki gdy zoladek wydziela zbyt wiele kwasu szczegolnie w przypadku Zollinger-Ellison syndrome i hypercalcemia.
  Zbyt duzo kwasu wydziela sie gdy istnieje podwyzszony gastrin level w tym przypadku ludzie cierpia na bol zoladka, wrzody, brak apetytu,reflux.
  Ci ludzie (napewno niektorzy) potrzebuja leki kontrolujace wydzielanie kwasu. Ludzie z infekcja Helicobacter pylori tez moga miec wrzody, lecz ta bakteria robi wszystko co moze zeby przetrwac miedzy innymi obniza wydzielanie kwasu zoladkowego. Mialam ja ale wrzodow nie.
  Niestety a moze na szczescie wiekszosc z nas cierpiacych na reflux(90%) nie produkuje odpowiedniej ilosci kwasu zoladkowego w tym wypadku reflux jest wynikim fermentacji pokarmu w zoladku. Najlepiej gdyby mozna bylo z pomoca lekarz wykonac test oceniajacy czy mamy za duzo czy za malo kwasu z. test nosi nazwe “Heidelberg Capsule Test”, test jest dosc drogi i nie przynosi korzysci kompania farmaceutycznym, natomiast przepisanie lekow jest latwe i pacjent jest zlapany w pulapke z ktorej nie moze sie uwolnic-kopalnia zlota.
  Istnieja proste domowe sposoby na ocenienie czy ma sie za duzo czy za malo kwasu (oczywiscie musi sie byc bez lekarsw kontrolujacych wydzielanie kwasu prawdopodobnie ~2 tygodnie).
  1.Napij sie szklanke lub 2 szklanki soku z burakow na pusty zoladek, jesli nasteny mocz bedzie czerwone podejzewaj ze masz za malo kwasu zoladkowego, poniewaz nie ma dosc kwasu zeby rozlozyc czerwony pigment.
  2.Wypij szklanke grejpfrutowego soku moze byc z sokiem z cytryny na pusty zoladek (co pewnie nie jest latwe gdy przelyk jest poraniony). Sprawdz ph (z papierekiem lakmusowym) moczu najlepiej po godzinie jesli ph jest niskie(kwasoe~5) podejzewaj malo kwasu, jesli by bylo go dosc citric acid powinien byc rozlozony.
  3.Jesli czujesz reflux wypij 1lyzke stolowa soku z cyryny lub 1luzeczke octu jablkowego na szklanke wody jesli bedzie lepiej masz za malo kwasu z.
  Co prawda picie soku z cytryny lub rocienczonego octu jest dobrym sprawdzianem dla osob ktore maja “plytki reflux”(troche pieczenia w okolicy mostka zebrowego) i nic wiecej, w kazdym innym przypadku kiedy reflux jest “wysoki” tak jak ja mialam pazyl mi nawet usta, jezyk, robil ranki w jamie ustnej. W tym przypadku enzym pepsin przylega do blon sluzowych, kiedy ph jest wyzsze pepsin nie jest aktywny, natomiast gdy ph spada co dzieje sie gdy nastepna fale refluksu lub pijemy sok z cytryny lub rozcienczony ocet. Ja dostawalam ranki w jamie ustnej w sekunde gdy zjadlam cos nieodpowiedniego(poczatkowo podejrzewano alergie-bylam testowana, alergie odpadaja). Jest opinia na temat enzymow trawiennych ze rozkladaja tylko niezywe bialko, z wlasnego doswiadczenia sie z tym nie zgadzam.
  OK co robic jak juz wiesz ze masz zbyt malo kwasu zoladkowego?
  Najlepiej wspolpracowac z lekarzem jesli sie jest na tyle szczesliwym i ma sie takiego ktory by podzielal opinie i chcial pomoc-o takich trudno, moze naturopatic doctor?
  Jesli nalezysz do tych jak ja ktorym doktorzy przepisuja tylko kontroleks i w zaden inny sposob nie chca pomoc musisz byc wlasna myszka doswiadczalna.
  Co ja zrobilam:
  Kupilam w aptece kapsulki kwau chlorowodorego (HCI) inaczej zoladkowego 500mg kazda, nie wiem czy w Polsce mozna je kupic bez recepty u nas tak (mieszkam w Kanadzie).
  Pierwszego dnia wzielam 1 kapsulke z posilkiem zawierajacym bialko po spozyciu 3/4 posilku pokrylam go reszta jedzenia, po 15 mintach uwazalam czy nie ma pieczenia w zoladku(tak jak by sie napilo b. goracej herbaty), czulam sie OK wiec wzielam 2 nastepnym razem, czulam sie OK wiec wzielam 3 nastepnym razem, czulam sie OK wiec wzielam 4 nastepnym razem przy dawce 4 dostalam pieczenia, skorektowalam go kwas redukujacym proszkie nie wiem jak one nazywaja sie w
  Polsce te podstawowe na bazie wapna, nastepnym razem wzielam 3 i to jest moja dawka.
  Sa opinie ze mozna brac wiecej ale radzila bym skonsultowac sie z lekarzem. Jesli bym miala pieczenie po jednej, swiadczylo by o tym ze suplementowanie kwau chlorowodorego jest nie dla mnie. Sa opinie ze uzywajac tego suplementu zoladek “nauczy” sie wydzielac odpowiednia ilosc kwasu, podobno trwa to od kilku tygodni do 18 miesiecy.
  Z bigim czasu gdy czuje sie pieczenie przy ustalonej dawce trzeba zmniejszyc o 1 kapsulke,z biegiem czsu gdy poczuje sie pieczenie przy zmniejszonej dawce trzeba znowu zmniejszyc az w koncu mozna przestac je brac.
  Obecnie uzywam 3 kapsulki z wiekszyn posilkiem zawierajacym bialko, 1 z malym posilkiem, weglowodany nie potrzebuja wiele kwas do trawienia.
  Nie mam refluksu od pierwszych dni kidy zaczelam kuracje, co za ulga. Oczywiscie nie jjem wszyskiego co bym chciala bo sie jeszcze boje ale moge jesc wiele wiecej rzeczy niz przedtem.
  Jest opinia ze 1 lyzeczka-2lyzek (w zaleznosci od potrzeby) octu jablkowego rozpuszczonego w 250ml wody dziala tak samo. Nie probowalam ze wzledu na moje nadzerki w jamie ustnej, i picie takiego kwasu jest nie nalepsze na szkliwo zebow. Co prawda sa z tego tez kozysci (przy zalozeniu ze ktos moze to przelknac), ocet jablkowy posiada malic kwas ktory robi wiele dobrych rzeczy, enzymy.
  Podobno dobrze go pic przez slomke.
  Dzile sie tym co mi pomoglo.
  Zadalam sobie trud zeby to wszysto opisac bo az wstyd ze w 21 wieku jestesmy trzymani w takiej cimnocie, zajelo mi 6 lat zeby dowiedziec sie co sie ze mna dzieje. Wszedzie sa kawalki informacji wiele razy sprzecznych jedna z drugo i tak trudno sie w tym wszystkim odnalesc. O occie jabkoym slyszalam jakis czas temu ale wydawalo mi sie ze to byl pomysl jak dolewanie benzyny do ognia.Mylilam sie powaznie.
  Wszyskie informacje, opinie ktore sa tu zawarte maja tylko informacyjny charakter, z wszelkimi dolegliwosciami najlepiej skonsultowac sie z lekarzem.
  Powodzenia!!!

  • Orcio Says:

   Jesteś Fleszem,który mnie oświecił. Choruję na to już z 15 lat,ale leczono mnie na serce, jelita, płuca, gardło i parę innych. Od czasu prof. Tadeusza Orłowskiego, który niestety – zmarł w 2008 r w wieku 91 lat – medycyna rozczłonkowała się na każdy organ osobno. I jak tu teraz postawić właściwą diagnozę? Dziękuję Ci, że chciało Ci się napisać tak długi tekst. Pozdrawiam.

  • Orcio Says:

   Witaj. Jeżeli chcesz trochę więcej materiału na temat kwasicy, co jest powiązane z refluksem to napisz yolkawon@gmail.com

  • MAX Says:

   to ja dorzuce swoje spostrzezenia,w 100 % zgadzam się z powyższym,nie ma sensu sztucznie ograniczać wydzielanie kwasu żąłodkowego,trzeba przed nim dobrze zabezpieczyć błone sluzowa zoładka w szczególności kiedy ma stany zapalne lub nadzerki itp.ja wyleczyłem się olejem z rokitnika syberyjskiego.
   Bierze się 1 łyżeczke 30 min przed kazdym posiłkiem,a po kliku tygodniach jak bedzie poprawa mozna brac tylko raz dzennie rano albo wieczorem.olej pokrywa i ochrania błone żałodkową i powoli leczy ze wszelkich stanów zapalnych.
   Ci co nie wierzą moga zrobic eksperyment, zazyć 1 łyzeczke oleju i nastepnie wypic szklanke soku z grejpfruta.W pierwszej chwili czujemy jak kwas zładkowy podchodzi do przełyku ale jednoczesnie nie czujemy pieczenia.a z kazdym dniem jest coraz lepiej poniewaz zoładek ulega wyleczeniu i nie jest wrazliwy na kwasnie tresci pokarmowe.olej z rokitnika jest drogi ale przy okazji zaoszcedzimy na tym ze nie zachorujemy na przziebienie,grype itp poniewaz olej ma bardzo duzo wit c,bioflawonoidów i kwasów omega3 i 6.
   Nalezy kupowac tylko oryginalny syberyjski,jest tez w aptekach.ja biore od dwóch lat,znanej firmy,któej nie wymien ie zeby nie wygadało ze coś reklamuje.

 62. Anetta Says:

  Witajcie,
  z wielkim zainteresowaniem przeczytalam wszystkie „posty”. Niestety, tez naleze do refluksowiczow.Z wielu rad skorzystam z pewnoscia. W czwartek czeka mnie gastroskopia( chyba juz 15-sta z kolei). Mieszkam w Niemczech. Byc moze zainteresuje Was fakt, ze moj gastrolog ( u ktorego bylam prywatnie)polecil mi brac przez 4 dni pantoprazol 2 razy dziennie 40 mg. Nastepnie 40 mg raz dziennie rano na czczo godzine przed jedzeniem.
  Mam te same golegliwosci co Wy kochani. Jestem zalamana , bo pisze sobie juz najgorsze scenariusze.
  Acha: Mialam trzy m-ce temu gastroskopie. Pobrano probki. Nie stwierdzono stanu zapalnego. Morfologia jest tez dobra. Trzymajcie kciuki za mnie. Dziekuje Wam za cenne rady.

 63. versace Says:

  mam podobne dolegliwosci ale nie wiem jak se z tym poradzic ..odczuwam codziennie pieczenie w zoladku i odbijenie sie kwasnego …mysle ze to refluks ale nie jestem pewien mam 33 lata i od niedawna mam problemy zazywalem leki helacid bo siostra miala zapalenie zoladka ale jej to minelo wiec sprubowalem tego leku lek jest dobry ale jak biore to nie cierpie jesli przestaje to powraca bol wiec jestem wlasciwie zalamany .mieszkam od kilku lat w anglij mysle ze najlepiej sie wybrac do polskiego lekarza ……mysle ze bedzie dobrze zycze wszystkim duzo zdrowia …pozdrawiam toni

 64. ziell Says:

  Witam, a czy miał ktoś problemy z krostami na języku lub podobne problemy z jamą gębową 🙂 towarzyszące refluksowi? Laryngolog stwierdził że jest ok, a ja wiem że nie jest przecież widzę i znam siebie, krosty nie znikły są od połowy języka w stronę przełyku. Pozdrawiam.

 65. Grazia Says:

  Krostki male jak wysypka na jezyku pojawiaja mi sie przy nasileniach reflusowych lub byc moze przy zapaleniu krtani i nie jest to normalne,cierpie na refluks od 2 lat (chic dzis z doswiadczenia podejrzewam ze wiele dluzej)juz chyba nic nie jest w stanie mi pomoc,wymioty,okropne bole w klatce(porownywalne przedzawalowe)przeszywajace az do plecow z okropnym pieczeniem w przelyku, suchoscia w gardle.I podkreslam ze nie mam zadnych klopotow z sercem,nigdy nie mialam.Za kazdym razem robia ekg ,choc czuje ze mam przepalony przelyk i mysle ze to dzieki Panu Dottorowi (mieszkam we wloszech)ktory nie postawil wlasciwej diagnosy pare lat temu(on nie cierpi jak cos mu sie sugeruje!podwazyloby to jego autorytet lekarza)W poniedzialek ide do niego i bede zadac wykonania gastroskopi,nie mam zamiaru sie meczyc tak dluzej ,W wekend mialam wrazenie ze umre brakowalo mi oddechu,nie moglam przelknac sliny ani wypowiedziec slowa ,w gardle czuje jakby bylo wszystko opuchniete,jezyk czarno czerwony ,popekany i obolaly a wszystko to dlatego ze nie wszyscy lekarze sluchaja swoich pacjentow!ten mnie wrobil w ten refuks zmarnowal mi egzystencje,Pozdrawiam wszystkich cierpiacych na te ochydna przypadlosc

 66. Karol HARMON, Łódź Says:

  ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR:
  Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany.

  POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE:
  Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

  TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
  Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

 67. indianka Says:

  Witam dzisiaj znalazłam wasze wpisy i jestem zdumiona jak wiele ludzi cierpi z powodu tej wstretnej choroby JA tez mam takie objawy dzisiaj dostałam skierowanie do gastrologa i nie wiem jak bedzie boję sie ze wykryje cos grożnego najgorszy jest najbardziej strach czy tylko moja panika ?

 68. czeslaf Says:

  Witam Wszystkich forumowiczów, którzy maja problemy ze swoim żołądkiem. Sam posiadam ww.problemy ,które skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Zaczęło się kilka lat temu od zgagi,pieczenia w żołądku i przełyku ,poranne odbijanie jak przy wymiotowaniu. Lekarz rodzinny podejrzewając wrzody zlecił test krwi na obecność helicobakter pyroli. test okazał sie negatywny ,wiec wrzody odpadły. Diagnoza -refluks-zołodkowo-przełykowy, na ,ktorego leczenie dostalem ortanol a pozniej polprazol stosowane rano na czczo godzine przed jedzeniem. Leki pomagaly jednak pojawialy sie sporadyczne zaparcia i biegunki ,obawiam sie ze wynikaly one z tego ,ze te medykamenty obnizajac produkcje kwasu zoladkowego ,zaburzaja gospodarke kwasową zoladka. Nie robilem gastroskopi ani badania na zawartosc i ph kwasu żoł. Gdzies wyczytalem ze pomaga woda zubera . Stosowalem codziennie rano na czczo i o dziwo poranna zgaga ustapila . sporadycznie pojawija sie nawroty po wypiciu kwasnych sokow lub tlustym jedzeniu. Z doswiadczenia znajomych pomocne bylo dla nich siemie lniane, ktorego nie probowalem \kwestia smaku\. Po \wodnej\ kuracji mialem kilka miesiecy spokoju a pozniej zapomnialem o diecie i objawy wrocily. Moja silna wola jest niestety slaba i nie potrafie sie czasem oprzec smakolykom z grila i porannej kawie. Juz miesiac nie pije kawy, a tabletki zazywam sporadycznie, wody juz dawno nie uzywalem ale na bank kupie bo pomaga jak tabletki ale w przeciwienstwie do nich nie powoduje skutkow ubocznych. Byc moze moj przypadek refluksa jest lagodniejszy niz innych lub w poczatkowym stadium , ale chcialem podzielic sie z Wami moimi spostrzezeniami. PODSUMOWUJAC staram sie rezygnowac ze spozywania \czynnikow \ ryzyka nawrotu choroby tj.kawy,cytrusow,alkoholu,tlustych ,smazonych potraw,napojow gazowanych,itp. Dla polepszenia jakosci naszego zdrowia osobiscie polecam wode ZUBER dostepna w tesco,itp na pewno WAM nie zaszkodzi,pomaga tez w chorobie wrzodowej poza tym dieta ubozsza w potrawy tluste i smazone,kakao,czekolada gorzka oraz soki i owoce powodujace zwiekszanie ph i produkcje kwasu zoladkowego. Pamietajmy ze przy tej chorobie przestrzeganie odpowiedniej diety to podstawa ,wiem bo sam z tym mam problemy . ZYCZE WYTRWALOSCI I KONSEKWENCJI W LECZENIU i oczywiscie WESOLYCH I RADOSNYCH SWIĄT

 69. Kamila Says:

  Witam. Mam 21 lat i od ponad tygodnia nie mogę nic jeść ani pić gdyż w następstwie od razu wymiotuję zdarza się również uciążliwe pulsowanie brzucha oraz ciągłe nudności. Czy to reflux? Byłam trzy krotnie u lekarza dopiero za drugim razem zrobiono mi prześwietlenie brzucha na którym na czarno odznaczały się jelita i żołądek. Przebywam teraz za granicą i to tutaj właśnie byłam u lekarza i z tego co zrozumiałam to gaz w żołądku jednak mój stan utrzymuje się już wiele dni biorę tabletki które mi przepisano Pentoprazol ale nie pomagają. Proszę o pomoc .

 70. Cierpiący Says:

  Mam refluks od 4 lat, najpierw barłem leki, pomagały ale bardzo źle się po nich czułem. Zacząłem stosować ścisłą diete + zioła, pomagało nieźle, ale nie do końca. Teraz ani dieta, ani zioła mi nie pomagają. Moje objawy to, bardzo duży ból brzucha, OGROMNY ból gardła, oraz bardzo duże kłopoty w mówieniu (kwas przelewa się przez kratń i drazni stuny głosowe). Od dwóch miesięcy nie wychodze z domu bo jak kogoś spodkam to się wstydzę, bo nic powiedzieć nie mogę. Aktualnie biorę leki, lanzul, i zirid (gówno dają), wcześniej przez 1,5 miesiąca brałem emanere (też nic).
  Czekam na przyjęcie do kliniki do Lublina (albe bardzo długo, myślę że nie doczekam), choroba zniszczyła mi życie. Straciłem prace, byłem handlowcem, a tam musze dużo mówić (ale z powodu choroby nie mogłem), staciłęm przyjaciół (myślą że nie chce się z nimi spotykac, ani rozmawiać, ale ja po porostu słowa z siebie nie moge wysdusić).
  Lekarz powiedział mi że skoro leki mi nie pomają to znaczy że w pewien sposób moja psychika blokuje ich działanie.
  Modle się codziennie o zdrowie.
  Boga nie ma.
  Myślę poważnie nad samobójstwem bo już tego ogromanego bólu w brzuchu i gardle wytrzymac nie moge.

  • Albin Says:

   Nie panikuj. Miałem identyczne objawy i wyleczył mnie brak stresu oraz zwyczajna dieta przy refluksie. Trzeba się wyciszyć i pić chłodną melisę kilka razy dziennie. Przepis jest skuteczny w 100%! Acha, i pod żadnym pozorem nie daj sobie zrobić operacji. Jest skuteczna maksymalnie 3 lata, a potem zaczynają się powazne problemy. Zatem, nie daj Boże, bo będą próbować namówić Cię na operację w szpitalu (dostają pieniądze za każdy zabieg). Głowa do góry. Wyleczysz się na pewno.

  • ja Says:

   przetestuj bioprazol 20 na recepte lub bez recepty (mniejsze opakowanie) rano 30 min przed jedzeniem i profilaktycznie lekka dieta
   pozdro

 71. megi Says:

  Czy silny stres moze wywolywac refluks?????
  Witam, ciesze sie, ze trafilam na te wpisy, gdyz nie czuje sie taka samotna z tymi wszystkimi dolegliwosciami. Jak wiekszosc z Was sama cierpie na wiekszosc opisanych dolegliwosci od okolo 4-6 miesiecy. Zastanawia mnieb tylko to, ze nie mam silnej zgagi i w zasadzie mam ja dosc zadko. Poczatkowo wogole nie wiedzialam o co chodzi i ignorowalam takie objawy jak nadmierne odbijanie czyli bekanie i czasem uczucie wracania pokarmu do przelyku. Teraz od jakichs dwoch miesiecy czuje podraznione gardlo, uczucie kluchy w gardle co sprawia, ze mam potrzebe ciaglego odchrzakiwania, czasem drapanie w gardle i kaszel, mdlosci, uczucie scisku w zoladku, bole glowy, temp.37.2C lub przeciwnie 36.00 C, zimne rece i nogi, drzenie rak, ogolne zmeczenie, uczucie nadmiaru sliny w ustach, klucie w klatce piersiowej, ciagle odchrzakiwanie zwlaszcza po posilkach i wieczorem. Wiecej nie pamietam. Musze dodac, ze od 2 lat cierpie na silny stres, gdyz w maju 2010 okazalo sie, ze moja 9 miesieczna wowczas coreczka ma bialaczke. Od tego czasu moj stan zdrowia psychicznego znacznie sie pogorszyl. Obecnie cierpie na nerwice lekowa i zastanawiam sie, czy silny stres i lek a co za tym idzie natychmiastowe bole brzucha i biegunka, moga miec wplyw na wzmozenie sie refluksu?? Prawda jest taka, ze nie stwierdzono u mnie jeszcze refluksu, nie mialam gastroskopii, ale wszystkie objawy jakie mam, wskazuja na to wlasnie schorzenie. Mieszkam w Anglii a tu zaden lekarz nie da skierowania na zadne badanie bez konkretnych przyczyn. Na razie przepisano mi OPmeprazole- angielski odpowiednik Ortanolu, zgaga zniknela calkowicie, klucha i uczucie wydzieliny w gardle zostaly, odbijanie utrzymuje sie nadal. Biore 1 tabletke codziennie rano na czczo i w zasadzie szczegolnie mi nie pomogly. DFo tego od 3 dni mam mdlosci, scisk w zolodku kazdego dnia, wzmozony bol glowy i ogolnie czuje sie rozbita. Wybieram sie do lekarza w poniedzialek i martwie sie tymi wszystkimi objawami. Nerwica sprawia, ze kazdy objaw chorobowy przezywam ze stukrotna sila, panikuje, placze a to powoduje silny bol brzucha, biegunke, bol glowy. Ciezko mi sie potem uspokoic. Chodze na terapie poznawczo-behawioralna i mam ogromna nadzieje, ze mi pomoze. Piszcie prosze, jesli uwazacie lub u Was refluks jest wynikiem stresu czy nerwicy, obojetnie, czy stwierdzil to lekarz, czy sami tak wnioskujecie.
  Czasem potrzebuje sie sie tak „wypisac” na ten temat, zeby po prostu wyrzucic z siebie te okropne uczucia, jakie towarzyszom objawom fizycznym.
  Zycze wszystkim zdrowia

 72. megi Says:

  Aha! I jeszcze to koszmarne burczenie w brzuchu, zaczyna sie od rana i jest tak glosne, ze spac sie nie da.
  Pewnie to juz bylo, ale nawet jesli, to czy ktos moglby mi napisac, jakie napary z ziol pomagaja? Aktualnie pije tylko melise i zielona herbate, odrzucilam miete pieprzowa oczywiscie. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie podpowiedzi, z gory dzieki

 73. ewa Says:

  czeslaf napisał: „poza tym dieta ubozsza w potrawy tluste i smazone,kakao,czekolada gorzka oraz soki i owoce powodujace zwiekszanie ph i produkcje kwasu zoladkowego”. to jeść czy nie jeść owoców, soków i czekolady? wybaczcie, nie rozumiem…

 74. pannaJ Says:

  niestety kochani….dieta to podstawa…ja odpuściłam..i znów mam paskudny atak…wczoraj caly dzien wymioty żółcią…dziś palenie pod mostkiem ,że ledwo zyje…nie doo wytrzymania.

 75. ewa7 Says:

  ja robię gastroskopie w znieczuleniu ogólnym (narkoza) na fundusz. Placówki w Warszawie to na pewno Centrum onkologii bo tam się leczę, Multimed na Waryńskiego bo robiłam (w sobotę też) i chyba Luxmed na Szernera ale nie jestem pewna, na pewno jeszcze są trzeba pytać, niektóre nie potrzebują wielu badań tylko grupę krwi, a niektóre (głównie szpitale) całą makulaturę, gdzieś też się dopłaca 150 zł. Powodzenia!!!

 76. ewa7 Says:

  ewa: soki i owoce można, ale nigdy nie na pusty żołądek, ani też mineralna gazowana. Przed jedzeniem tylko wodę – nigdy nie zaszkodzi, bo np. herbata podrażnia o kawie nie wspomnę…

 77. Piotr Says:

  Witam,jesli chodzi o refluks to sam z nim walcze a wiec pragne podzielic sie z Wami moimi doswiadczeniami.1) refluks-bardzo czesto nie powodujacy zadnych powazniejszych objawow (tak było w moim przypadku),kiedy w organiżmie robi sie juz gorzej tzn. zgaga,suchosc gardła z rana,bole zamostkowe nalezy wykonac gastroskopie.Wtedy na pewno wyjda jakies zmiany typu nadżerki,owrzodzenia itp.,warto rownie poprosic lekarza o pobranie wycinka w celu wykluczenia przełyku baretta bądź nowotworu.2)gastroskopia- brzmi okropnie pomyslicie jednak polecam wgl o tym nie myslec,ani nawet nie czytac zadnych komentarzy przed zabiegiem,warto bowiem nie zawraca sobie głowy czyms co tak naprawde trwa max 5 min 😉 bowiem inaczej zachowujemy sie kiedy cos wiemy,boimy sie a inaczej kiedy nie mamy o czyms zielonego pojecia..a wiec jednym słwoem nie ma sie czego bac.3)leczenie- zacznienieci pewnie od pantoprazolu tj.gasec 20 mg w powazniejszych zmianaach czekaja was ipp omamprazol tj.np controloc 40 mg.Warto przestrzegac zalecen dawkowania a przy tym starac sie prowadzic zdrowy tryb zycia tj.dieta,umiarkowany wysiłek itp. 4)dieta- wystrzegac sie KONSERWANTÓW,sztucznch barwnikow itp,jadac mniejsze porcje, najlepiej w postaci papek,unikaac cytrusów,oraz ograniczyc przetwory mleczne (MLEKO JEST ZABOJCA PRZY REFLUKSIE),osobiscie polecam len,rumianek,wode przegotowaną.Absolutnie 0 czekolady jedyne co wolno to biszkopt ew.babka piaskowa. Aha i staramy sie potrawy gotowac nie smazyc itd. 5)operacja- czasem bedzie konieczna (fundoplikacja-metoda laparoskopowa) np przy przepuklinie rozworu przełykowego,badz w trudnych i powaznych do wyleczenia zmianach w przełyku.Zabieg skuteczny jednak na jakis okres czasu 5-10 lat.Potem pewnie bedzie trzeba powtorzyc zabieg lub kontynuowac leczenie zachowawcze.Cena róznie z tego co czytałem od 6 tys do nawet 10.000.- 6) wiara- to najwazniejsze w walce z ta chorobą 🙂 pozdrawiam i zycze Wam i sobie szybkiego powrotu do zdrowia

 78. Wiesław Says:

  Tytuł wprowadza w błąd, iż traktuje każdy rodzaj refluksu. Niestety pomija on refluks niekwaśny i refluks żółciowy, skupiając się tylko na jednym GERD, czyli refluksie kwaśnym. Pokaźna doza przepisów kulinarnych tam zawartych jest również nieprzydatna w refluksach nie ujętych w poradniku. Autor poradnika oznajmił, że ujmie refluks niekwaśny, z którym osobiście się zmagam, dopiero w wydaniu trzecim w terminie bliżej nieokreślonym.

 79. Arabic tattoo Says:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve
  shared your website in my social networks!

 80. Yamaha power supply Says:

  You are so interesting! I do not think I’ve truly read a single thing like that before. So great to find another person with original thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality!

 81. Goodyear Silent Armor Says:

  What’s up mates, pleasant paragraph and pleasant arguments commented here, I am in fact enjoying by these.

 82. low insurance quotes Says:

  I believe that is among the so much significant info for me.
  And i am happy reading your article. But want to remark on
  some normal issues, The web site style is perfect,
  the articles is in reality excellent : D.
  Excellent task, cheers

 83. xtreme fat loss diet Says:

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective.
  A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you have done a excellent job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Safari. Outstanding Blog!

 84. information Says:

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your blog? My blog is in the very same niche as yours
  and my users would really benefit from some of the information
  you present here. Please let me know if this ok with you.

  Regards!

 85. garter belts Says:

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 86. Payday Loan Says:

  Really when someone doesn’t be aware of after that its up to other people that they will assist, so here it takes place.

 87. janek Says:

  Dieta przy refluksie to walka z przyczyną a nie chorobą 😉 pozdrawiam
  (to problem dolnego zwieracza a nie wątroby.. obniżając kwaśnosć wątróbki wpadamy w inne chorubsko … myślcie ludziska.. myślcie)

 88. www.duinofun.com Says:

  Pour since much water as you need into the supply during
  the back (retaining in your mind to render a of 10 cups of coffee), place a filter (or perhaps
  2, when they tend to be tiny filters) containing ground coffee into the filter basket more the cooking pot.
  For centuries beyond and also because recently because the
  early twentieth century, it had been typical training to include ground coffee to water as part of the saucepan, bring it in order to a cook allowing the coffee to permeate the water,
  .

 89. Estela Says:

  If you try to use a great online beat maker you will definitely just try to be wasting your duration and funds.
  Sample music to build on or perhaps base your very
  own tunes upon tend to be additionally a great essential feature.
  An excellent feature of Dub Turbo is the simple fact that their among
  the easiest to use pieces of better free beat maker software
  offered.Slimline and medium ties really do have
  the edge and also the day of the kipper tie is actually really dead.

  I, for one, am not because lucky and quite a bit of others,
  with no a question, are within the same boat.

 90. travel Says:

  When some one searches for his required thing, so he/she needs to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 91. vintage dining table Says:

  Some people arrange their dining table as part of Television lounge and enjoy any breakfast, mealtime and lunch with
  another Tv programs. For the most pleasing, wide and welcome
  dining table, the oval shape may provide better.
  And also different prospect is actually to walk off in superstore
  within the oval glass dining table of home and
  also select through as part of the constrained bits and also pieces.

  choose not slip serving bowl, this really is one particular common reason for scratches
  on the modern dining table sets.Then too, the length and
  the distance of that dining area table might be too big
  for the area that you intend to place it in.

 92. fungal candida Says:

  However, whenever a great opportunistic infection does happen, Candida Pneumonia
  is certainly one of the most challenging of every one of the the Candida infections.
  Throughout the system of eliminating faecal point your need in order to consume plenty of
  liquid to aid the expulsion along with in order to keep dehydrated.
  It is highly advisable to go up to a doctor because Candida treatment
  besides fungi might result vaginitis.Vaginal bleeding
  or discharge Fresh vaginal bleeding could be originating after a low lying placenta.

  It is necessary in order to note which nearly all these factors can overlap, for instance having
  the cracked nipple and also a blocked duct simultaneously.

 93. marix Says:

  Zdecydowanie polecam Manukę – mi ten miód naprawdę pomógł. Polecam poczytać opinie: http://swiatmanuka.pl/category/opinie/refluks-helicobacter/ – nie są przesadzone.

 94. Christel Says:

  Paving the appropriate stones within the driveway is actually important since it is the
  very first thing that a visitor puts his eye on and
  gives the first impression. One particular interesting innovation in order to fulfill this want, has been of the moving Home, that are normal homes
  with their original offering aim being any mobility. Having tried and also failed to fix
  the brick wall this spring, I face bricklaying Melbourne projects with trepidation.
  However, numerous many people know their abilities informally
  regarding the job just by observing and helping experienced workers.
  The most important thing after building a wall with landscaping blocks will be be
  cautious after laying the starting row.

 95. rosannecash.com Says:

  This mobile facility comes with the really welding equipment
  and also one particular professional and also certified welders.
  Whenever this is completely ready appropriate and you fulfill customers with ideal
  quality support, your are essentially sure to
  be the monetarily viable mobile welder. As soon as you’ve gathered these content, your’re prepared to begin AC arc welding.
  com that proves to be an unrivaled advantages asset
  to the industry.

 96. www.australianwinner.com Says:

  Normally I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up
  very forced me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thanks, very nice article.

 97. kordiann93 Says:

  witm,
  mam problem z przełykiem podczas leczenia anginy,
  wszystko dokładnnie opisane http://medyczka.pl/bol-przelyku-w-trakcie-anginy-27940
  czy miał ktoś podobny problem i może mi pomóc?
  co zażywać na złagodzenie? prosze o odpowiedzi na medyczce bo tutaj nie wiem czy odnajde swoją wiadomość później

 98. does yacon syrup work Says:

  Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are good in support of new visitors.

 99. http://dankbongs.com Says:

  I pay a visit every day a few web sitess and sites to read
  content, but this weblog presents quality based
  writing.

 100. korean Skin Care Says:

  I think the admin of this site is genuinely working hard in support of his web page,
  as here every data is quality based stuff.

 101. Jacek blazys Says:

  Witam rozumiem ze ten kto nieslucha polecen wyjasniajacy pod lubom lekarza a prawnika a sieje zadym wobes psychologuw jakoms nowiną bo go szlak zalewa nieufnociom co do fobi spolecznej ostrzeniem a ten pan czy pani nieczytając opini czy zgodna co do wtz a prawnik czy medysyna jak by sie znesal

 102. ustawienie anten saltelitarnych gorzow wlkp Says:

  Hi, I would like to subscribe for this website to obtain newest updates, thus where can i do it please help out.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: